Egyedül élő palackorrú delfint vádolnak több úszó elleni támadással a japán Mihama város közelében, ahol az idén már 18 esetet jelentettek – írja a BBC. Az egyik támadás során egy gyermek ujját legalább 20 öltéssel kellett összevarrni. A tavalyi évben is több hasonló incidens történt, amikor hat embert ért támadás, köztük egy úszónak eltört a bordája.
A helyi hatóságok figyelmeztették a lakosságot, hogy a delfinek, bár barátságosnak tűnhetnek, komoly veszélyt jelenthetnek az emberekre. Az éles fogaikkal súlyos sérüléseket okozhatnak, és akár a tengerbe is ránthatják az embereket, ami életveszélyes lehet.
Tadamichi Morisaka, a japán Mie Egyetem cetológiaprofesszora elmondta, hogy a Mihama közelében történt támadásokért felelős delfin valószínűleg ugyanaz az egyed, amelyet tavaly Fukui partjainál figyeltek meg. A delfin hátúszóján található egyedi bevágások és sebek alapján azonosították, ami hasonló a delfinek ujjlenyomatához.
Tadamichi Morisaka professzor elmagyarázta, hogy a hím palackorrú delfinek gyakran „harapják” egymást, és ez a viselkedésük megnyilvánulhat az emberekkel való interakciókban is.
Nem akarják megsérteni az embereket, csupán a saját kommunikációs módjukat alkalmazzák
– mondta az NHK-nak.
Dr. Simon Allen, biológus és a Shark Bay Dolphin Research projekt vezető kutatója szerint a delfin viselkedése mögött hormonális ingadozások, az intimitás iránti vágy vagy dominancia iránti törekvés állhat.
Ahogyan az embereknél, úgy más társas állatoknál is előfordul, hogy a frusztráció miatt agresszívvé válnak
– mondta Dr. Allen.
Hozzátette: „Mivel a delfinek rendkívül erős állatok, ezek az interakciók súlyos sérüléseket okozhatnak.”
Dr. Matthias Hoffmann-Kuhnt, a Szingapúri Nemzeti Egyetem tengeri emlősökre specializálódott szakértője szerint a delfin védelmi reakcióként is felléphet, amikor emberek közelítenek hozzá.
„Tapasztalatom szerint ez a viselkedés inkább védekező jellegű, különösen akkor, ha az emberek nem tudják, hogyan viselkedjenek a delfinekkel” – mondta Dr. Hoffmann-Kuhnt. Hozzátette, hogy az emberek gyakran megpróbálnak megérinteni vagy meglovagolni a delfineket, ami kiválthatja az agressziót.
Dr. Hoffmann-Kuhnt szerint az is lehet, hogy a delfin korábban rossz tapasztalatokat szerzett emberekkel való találkozáskor, és most ezek miatt viselkedik így minden alkalommal, amikor újra látja őket.
„A delfinek jó memóriával rendelkeznek, hasonlóan az elefántokhoz, és emlékeznek arra, ki, hogy bánt velük korábban” – mondta.
(Borítókép: palackorrú delfin. Fotó: Getty Images)