Indul a hét, így sokan már az első kávéjukat szürcsölgetik, vagy túl is vannak rajta. Érdemes azonban jól megnézni, milyen bögréből vagy csészéből fogyasztjuk a feketénket, egy nem mindennapi esettanulmány szerint ugyanis egy hölgy allergiás lett a kávéscsészéjére.

Szokatlan esettanulmányt közöltek nemrég a Contact Dermatitis című folyóiratban: egy 27 éves portugál nő egy éven keresztül úgynevezett kontaktallergiás panaszokkal küzdött anélkül, hogy tudta volna, pontosan mi a baja. Elmondása szerint a felső ajka folyamatosan megduzzadt, égett és viszketett, miután a koronavírus-járvány kirobbanása miatt otthonról kezdte végezni a munkáját. A nő sem fogszabályzót, sem protézist nem viselt, illetve olyan illatanyagokat, kozmetikai termékeket vagy egyéb anyagokat sem alkalmazott, amelyek magyarázatul szolgáltak volna az irritációra.

A szakemberek végül egy olyan allergiatesztet végeztek el rajta, amelynek során különböző, potenciálisan irritáló anyagokat vittek fel a bőrére. Ezeket a tapaszokat több napon keresztül rajta hagyták és időnként ellenőrizték, hogy jelentkezett-e bőrirritáció valamelyik vegyület hatására, a kontaktallergia jelei ugyanis gyakran csak később, illetve hosszas érintkezést követően jelennek meg.

A nő esetében végül a 7. napon viszkető, vörös kiütések keletkeztek a bőrön az arany-nátrium-tioszulfát, valamint enyhébb allergiás reakciók a kobalt-klorid hatására. A bőrtünetek egészen a 28. napig kitartottak.

A tesztet egy hónap elteltével megismételték, az érzékenységeket pedig ismételten kimutatták. Az orvosok végül alaposan kikérdezték a pácienst a mindennapi szokásairól, és kiderült, hogy amióta otthonról dolgozott, naponta kétszer kávét ivott az aranybevonatos szegélyű, kék mintákkal díszített csészéjéből.

A gyártó megerősítette, hogy a csészét arany- és kobalttartalmú festékkel díszítették.

Miután a nő abbahagyta a kávéscsésze használatát, még hat hónap kellett ahhoz, hogy a panaszai teljesen, kiújulás nélkül megszűnjenek. A tanulmányban a szakértők figyelmeztettek: fontos, hogy az orvosok tisztában legyenek azzal, hogy időnként szokatlan forrásokból is érintkezhetnek a páciensek allergén anyagokkal. Az aranyra tesztelt betegek ráadásul gyakran csak későn – például a taglalt esetben egy hét elteltével – produkálják az allergiás tüneteket.

(HáziPatika)

(Borítókép: Egy nő, kezében egy kávéscsészével. Illusztráció: Getty Images)