A saját biztonságuk érdekében a család többi tagjától elzárt időseket, a párokat, sőt a szingliket is megviselte a koronavírus-járvány alatti karantén, ám egy új vizsgálatból kiderült, hogy a felszín mögött kikre volt a legnegatívabb hatással valójában.

Egy új tanulmányban a koronavírus-járvány alatti karantén kamasz gyerekekre gyakorolt hatását vizsgálták kutatók, akiknek MRI-vizsgálatok segítségével sikerült kimutatniuk, hogy a serdülők egyes agyi területei gyorsabban öregedtek.

Az eredmények alapján a legmegdöbbentőbb az volt, hogy ez a folyamat a lányokat nagyobb mértékben érintette, mint a fiúkat.

Mindez a tudósok szerint arra utal, hogy a női agy sérülékenyebb az olyan életmódbeli változásokkal szemben, amelyek a világjárványból adódtak - írja az IFLScience.

A serdülőkor a fontos és drasztikus érzelmi, viselkedési és szociális változások időszaka, amikor a fiatalok függetlenebbé válnak a szüleiktől, és egyre inkább elkezdenek kötődni a társaikhoz. Ezek a kapcsolatok segítenek a tizenéveseknek megtanulni, hogyan navigáljanak a társasági életükben, és lehetővé teszik számukra, hogy nagyobb önbizalmuk és önkontrolljuk fejlődjön, miközben a saját identitásukat is kialakítják. Ugyanakkor fiziológiai szinten a serdülőkor az az időszak, amikor az agy is fontos átalakuláson megy keresztül.

Ezek a változások nagyon érzékenyek a különböző zavarokra. Serdülőkorban a hosszú távú stressznek való kitettség különböző problémákhoz vezethet, akár neuropszichiátriai rendellenességekhez is. Bár már több kutatás is készült a világjárványról és a karanténról, valamint ezek hatásáról az agy szerkezetére, az új tanulmány már a nemek közötti különbségeket is figyelembe veszi – mutat rá a forrást felhasználó cikkében a Házi Patika.

A tanulmányhoz a kutatók 2018-ban 160 fiatal MRI-felvételét gyűjtötték össze a 9-17 éves korcsoportból, majd modellt alkottak a „normális” serdülőkori agykéreg állapotáról. Tudniillik, ahogy öregszünk, az agykéreg térfogata és vastagsága fokozatosan csökken. Amikor azonban a kutatók 2021-ben és 2022-ben, a karanténidőszak után a 12 és 16 év közötti fiatalok MRI-felvételeit összehasonlították a korábbi, járvány előtti felvételekkel, aggasztó változást fedeztek fel.

A későbbi felvételek nemcsak a gyorsuló kérgi elvékonyodás jeleit mutatták, hanem a nemek között is egyértelmű eltérést mutattak ki. Míg a fiúknál csak két agyterület mutatott gyorsuló agykérgi elvékonyodást, a lányok agyában harminc terület volt érintett, mindkét féltekén és az összes lebenyben.

Az agynak az a régiója, amely mindkét nemnél érintett volt, a nyakszirti lebenyben helyezkedett el. A nőknél az öregedés által leginkább befolyásolt régiók a szociális élethez kapcsolódtak, különösen azok, amelyek a nyelv és az arckifejezések értelmezéséért, valamint az érzelmek feldolgozásáért felelősek.

Egyelőre nem világos, hogy miért vannak ilyen éles különbségek a nemek között, de a szerzők szerint a fiúk és a lányok különbözőképpen reagálnak a stressz különböző formáira. Úgy tűnik például, hogy a kortárs kapcsolatok fontosabbak az önkép kialakulásához a kamasz lányoknál, akik érzelmi támogatást is várnak ezektől a kapcsolatoktól. A férfiak ellenben inkább a társaságra és a közös tevékenységekre vágynak, mint érzelmi támogatásra.

„A világjárványhoz kapcsolódó egyik változás az interperszonális és kortársak közötti interakciók számának drámai csökkenése volt. Az ebből eredő elszigeteltség hatása a kamasz lányok és fiúk szükségleteire nagyon eltérő lehetett. A lányok talán több stresszt éltek meg, ami fiziológiai hatásokkal járt” – írták a szerzők egy közleményben. Arra is felhívták a figyelmet, hogy többet kell foglalkozni a világjárványt átélt kamaszokkal és meg kell adni nekik a szükséges támogatást.

(Borítókép: Egy pár a covid-járvány idején, elzárva egymástól. Illusztráció: Getty Images)