Hatalmas kínokat kellett átélniük a Titanic áldozatainak, amikor a luxusgőzös 1912. április 15-én éjjel elsüllyedt. A hajón 2 ezer 207 személy utazott, ám csak az egyharmaduk, 705 utas élte túl a katasztrófát annak ellenére, hogy a mentőcsónakokban az utasok felének lett volna hely. Az óceánjárón rekedtek vagy megfulladtak vagy megfagytak a vízben, hacsak nem a hajó roncsai temették őket maguk alá.
Az egyesült államokbeli Tennessee-ben található Titanic múzeum egy nem mindennapi attrakcióval szemlélteti a látogatói számára, hogy a katasztrófa áldozatainak többsége mit érzett, amikor a jeges óceánban lelte a halál. Ehhez egy vödör, szabályozott hőmérsékletű vizet helyeztek el a kiállítótérben, ahol a látogatók a kezüket a vízbe téve megtapasztalhatták, milyen hideg volt akkor éjjel az óceán vize.
Ennek megfelelően a folyadékot -2,2 Celsius-fokra hűtötték, a közösségi médiában pedig nemrég vírusként kezdett terjedni egy videó, amelyben három önként jelentkező lemérte, hogy mennyi ideig tudja a kezét a vízben tartani.
Az első egy hölgy volt, aki 20 másodpercig bírta, majd egy férfi következett, aki 8 másodperc után kikapta a kezét, olyan erős égő érzést tapasztalt. Végül ismét egy hölgy állt kamera elé, aki 40 másodperc után húzta ki a a kezét azon aggódva, hogy talán túl nagy veszélyt vállalt.
At the Titanic Museum you can find this basin filled with water, set to the exact temperature that the people in the surrounding waters would have had to swim in after the ship sank.
— Massimo (@Rainmaker1973) September 11, 2024
The ocean temperature was about 30°F.pic.twitter.com/38e9jjXjEh
A Tennessee-ben található Titanic múzeum egyébként több mint 400 valódi Titanic-tárgyat őriz, amelyek értéke meghaladja az 1,6 milliárd forintnak megfelelő összeget. Bár több ilyen múzeum is van a világon, úgy gondolják, hogy ez a legnagyobb mind közül. A több mint 2 ezer négyzetméteres kiállítótérben itt az eredeti hajó felének egy nyitott mása található, amelyet a hitelesség kedvéért olyan részletesen alakítottak ki, hogy a benne található szobákat méretarányosan bebútorozva rekonstruálták, az élményt pedig jelmezes szereplők teszik teljessé.
A látogatók egy beszállókártyát is kapnak az egyik eredeti hajón tartózkodó utas nevével, amelyről a Titanic Emlékszobában derítheti ki a tulajdonosa, hogy meghalt-e a katasztrófában, vagy túlélte azt.
(LADBible)
(Borítókép: A Titanic elsüllyedése. Illusztráció: Getty Images)