Sikeresen felkutatták a sakkozással kapcsolatos feladatokban részt vevő agyi területeket a Barcelonai Egyetem idegtudósai, így a sebészek képesek voltak megmenteni ezeket a részeket egy sakkrajongó férfi műtétje során, amikor eltávolítottak a szervéből egy daganatot.
A 45 éves páciens, aki 25 éve aktívan sakkozott és ez idő alatt számos amatőr versenyt is megnyert, fejfájással fordult orvoshoz, ekkor derült ki, hogy rosszindulatú agydaganata van és műteni kell. A beavatkozás előtt maga kérte, hogy próbálják meg úgy elvégezni az operációt, hogy lehetőleg ne sérüljenek az agya azon területei, amelyeknek a szenvedélyét köszönheti. A szakemberek úgy döntöttek, eleget tesznek a kérésének, korábban ugyanis olyan műtéteket is végeztek már, amelyek során a betegek zenei tehetségét igyekeztek megőrizni.
Hogy a beavatkozás sikeres legyen, először fel kellett térképezni a férfi agyát egy MRI-vizsgálattal. Ennek során kiderült, hogy az agyának mely régiói aktívak, amikor sakkozik.
A vizsgálatok egy részét az orvosok műtét közben végezték el: az éber beteg koponyáját felnyitva az agy egyes részeihez elektródákat érintve vizsgálták a páciens reakcióit.
Mindeközben az egyik idegsebész kérdéseket tett fel a betegnek, illetve feladatokat adott neki, hogy lássa, mely agyterületei aktiválódnak. Mint kiderült, a férfi szupramarginális gyrus nevű agyterülete volt szükséges ahhoz, hogy a sakk szabályait alkalmazni tudja, így a területet fokozott óvatossággal kezelték. A műtét végül sikeres volt
(Borítókép: Sakkjátszma. Illusztráció: Getty Images)