Egy család kilenc tagja szörnyethalt, miután felolvasztotta és megette az előző napi vacsorájuk maradékát. Az eset kapcsán egy szakértő nemrég kifejtette, hogyan engedhetjük ki és fogyaszthatjuk el biztonságosan a lefagyasztott ételeket.

Néhány évvel ezelőtt sokként érte az embereket a hír, hogy egy kínai család kilenc tagja az életét vesztette, miután egy nemzeti ünnepen elfogyasztották az egy évvel korábban lefagyasztott, erjesztett kukoricalisztből készült, Suantangzi nevű tésztás ételük maradékát. Összesen 12-en ültek asztalhoz, ám az étel furcsa íze miatt hárman végül nem kértek belőle. A többiek nem sokkal a reggelit követően rosszul lettek, hányingerük támadt, hánytak és hasi fájdalmaik voltak. Az állapotuk annyira rosszra fordult, hogy végül kórházba kerültek, ám a következő napokban sorra meghaltak.

A hatóságok a nyomozás során megállapították, hogy a családtagok halálát a rendívül mérgező, úgynevezett bongkrek sav okozta, amely a hosszú fagyasztási idő során nagyon magas koncentrációban szabadult fel az ételben. Az anyagot a tésztában és a halott családtagok gyomrában is felfedezték. A szakemberek az eset kapcsán figyelmeztettek, hogy a bongkrek sav egy halálos légúti méreg, amely kifejezetten erjesztett élelmiszerekben képződhet, a szennyezett ételek elfogyasztása pedig 40-100 százalékában halálos lehet.

Az eset ugyan régen történt, ugyanakkor máig rámutat annak a fontosságára, hogy tisztában kell lennünk a különböző ételek fagyaszthatóságával. Ennek kapcsán szakemberek fogalmazták meg a tanácsaikat nemrég. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumához tartozó  élelmiszer-biztonsági és ellenőrzési szolgálat közleményében például az áll, hogy a fagyasztott élelmiszereket a legjobb, ha a hűtőszekrénybe téve olvasztjuk fel, ahol biztonságos, állandó hőmérsékleten, vagyis nagyjából 4 Celsius-fokon vagy az alatt marad.

„A romlandó élelmiszereket soha nem szabad a pulton vagy forró vízben felolvasztani, és nem szabad két óránál tovább szobahőmérsékleten hagyni. Az ételek felolvasztásának három biztonságos módja van: a hűtőszekrényben, hideg vízben és mikrohullámú sütőben” – fejtették ki.

Ha a hűtőszekrényt választjuk, előre kell terveznünk, ugyanis a húsoknak például 24 óra kell ahhoz, hogy teljesen kiolvadjanak a fridzsiderbe téve. Érdemes ugyanakkor észben tartani, hogy a hűtő egyes területein hűvösebb van. 

Hideg vizes felengedés esetén szivárgásmentes csomagolózacskóba ajánlott tenni a húst, hogy távol tartsuk attól a baktériumokat. Ezen kívül félóránként kell cserélni a vizet. Amennyiben a leggyorsabb módszert, vagyis a mikrót választjuk az olvasztáshoz, oda kell rá figyelnünk, hogy felengedés után azonnal megfőzzük vagy megsüssük a húst.

(LADBible)

(Borítókép: Egy nő ételt mikróz. Illusztráció: Getty Images)