Egy egész világra kiterjedő atomháború valószínűleg a teljes emberiség kihálását okozná hosszútávon. De nézzük, hogy mely állatok élnének túl egy ilyen katasztrófát!

Az emberek számára nagyjából 1,5 gray (az elnyelt sugárdózis, illetve a fajlagos energia származtatott egysége) az a sugárzásmennyiség, ami még szinte biztosan túlélhető. A halálos dózis egyéntől és körülményektől függ, de nagyjából 4 és 10 gray között van az a szint, amibe az illető már rövid időn belül belehalhat. Az egyszeri, egész testet érő, 5 gray nagy-energiájú sugárzás, általában tizennégy napon belül halálhoz vezet. 

Tévhit, hogy a csótányok a legnagyobb túlélők

A csótányok 10 grayt még aránylag vidáman kibírnak, de a reprodukciós képességüket elveszítik, tehát legfeljebb egy generációval élnék túl az emberiséget egy atomháború után. 64 graynél már több mint a 90 százalékuk elpusztul, 100-nál pedig az összes csótány kihalna. Ez így is figyelemre méltó teljesítmény, de lássuk csak, kik az igazi túlélők!

Az állatvilágban ezek az élőlények bírják legjobban a sugárzást

Először is ott a közönséges muslica, aminek a mérések szerint 640 gray sugárzás kell, hogy elpusztuljon. Még nála is keményebb a lisztbogár, aminek a lárváját, a lisztkukacot horgászcsalinak szokás használni. Utóbbi apró bogár megöléséhez 1000 gray szükséges, ami azt jelenti, hogy a hirosimai atombomba sugárzását talán még élvezték is volna, mint napozást. Aztán ott van még a medveállatka is. Jelenleg több kínai kutatás is zajlik annak kiderítésére, hogy vajon mi az ellenálló képességük titka, amelynek köszönhetően akár az emberre halálos gamma-sugárzás ezerszeresét is képesek túlélni. A legutóbbi eredmények szerint a parányi lény szuperképessége a genetikájában rejlik.

Az állatvilág bajnoka pedig a Habrobracon nevű darázs, aminél a kísérletek során feljegyeztek 1800 gray sugárzást túlélő egyedet is. 

(Borítókép: Atombomba robbanása a tenger felett. Illusztráció: RomoloTavani/Getty)