Egyre fenyegetőbbé válik a globális felmelegedés, olyannyira, hogy a szakemberek szerint már nem elég csak csökkenteni a károsanyag-kibocsátást. A bolygó lehűtéséhez és az időjárás katasztrofális változásainak megakadályozásához radikálisabb lépésekre van szükség, egy klimatológusokból és meteorológusokból álló kutatócsoport pedig nemrég előállt az eddigi legmerészebb ötlettel.
A javaslatuk szerint gyémántport kellene juttatni a légkörbe, hogy az visszaverje a napsugarakat, ezáltal hűtve a Földet.
A Geophysical Research Letters című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint az apró, mesterséges gyémántszemcsék kiválóan visszaverik a fényt és a hőt, valamint kellő ideig a légkörben maradnak. Ezen felül nem reagálnak kémiailag más légköri elemekkel, így biztonságos lenne a használatuk, ellentétben a kén-dioxiddal, amely savas esőt eredményezne.
A modellezések szerint évi ötmillió tonna gyémántpor felhasználásával akár 1,6 Celsius-fokkal csökkenteni lehetne a Föld felszínének hőmérsékletét 45 év alatt, ellensúlyozva ezzel az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásait. Az egyetlen bökkenő azonban, hogy az eljárás elképesztően drága.
A szükséges mennyiségű gyémánt előállítása és légkörbe juttatása 200 billió, vagyis 200 ezer milliárd dollár, mai árfolyamon 75,9 billiárd – pontosabban 75 millió 958 ezer milliárd – forint lenne, ami nagyjából kétszerese a 2023-as világgazdaság méretének.
(Player)
(Borítókép: Hőség. Illusztráció: Getty Images)