Annak ellenére, hogy bolygónk legközelebbi szomszédja, a tudósok évszázadok óta képtelenek megoldani Holdunk eredetének rejtélyét. Az 1980-as évek óta a szakértők azt feltételezik, hogy holdunk a Theia protobolygóval való robbanásszerű ütközés nyomán jött létre a Föld történetének korai szakaszában.
Egy új tanulmány szerint azonban ez az úgynevezett „ütközés” elmélet talán mégsem helytálló. A Penn State University kutatói szerint a Föld tulajdonképpen elkaphatta a Holdat, amikor az elsodródott mellette. Különleges égi jelenségnek lehetnek tanúi azok, akiknek megvan az esélye, hogy profi felszereléssel ma este az eget kémleljék.
Este nézzen fel az égre: egy második Holdat is láthat
Ez a radikális elmélet azt sugallja, hogy a Hold talán egy egymás körül keringő sziklás objektumpár egyik részeként kezdte életét. Amikor ez a páros a Föld vonzáskörzetében haladt el, bolygónk a Holdat pályára rántotta, míg a második testet az űrbe katapultálta.

„Senki sem tudja, hogyan keletkezett a Hold. Az elmúlt négy évtizedben egyetlen elméletünk volt arra, hogy hogyan került oda. Most már kettő van" – mondja a kutatást vezető Darren Williams professzor. A NASA küldetése sikeres volt. Íme a nap képe!
Az emberiség sikeresen eltérítette az első aszteroidát
Ennek az elméletnek van néhány kulcsfontosságú előnye, mivel megmagyarázza, hogy miért olyan ferde a Hold pályája, és magyarázatot ad bizonyos kémiai izotópok jelenlétére, amelyek a Holdon megtalálhatók, a Földön viszont nem.
A kutatók elismerik, hogy elméletüket nehéz lenne bizonyítani, és több „valószínűtlen esemény” egyszerre történő bekövetkezésére épül. Williams professzor azonban fenntartja, hogy ez egy életképes alternatíva, és további megfontolást érdemel. „Ez új kérdések és lehetőségek kincsestárát nyitja meg, amelyeket tovább vizsgálhatunk."
(Borítókép: Hold. Illusztráció: Getty Images)