Tesztek során rengeteget fedeztek fel egy káros anyagból a tonhalkonzervekben, így a szakemberek a termék kerülésére szólítanak fel, amíg a gyártók nem lépnek az ügyben.

Számos, egészségre gyakorolt pozitív hatása van a tonhalnak, ám nemrég végzett tesztek során a konzerves változatokban a szakemberek rengeteget találtak egy káros anyagból. A helyzet azért is kirívó, mert Európában a tonhal az egyik legnagyobb mennyiségben fogyasztott halfajta, miközben

a tonhalkonzervek 100 százaléka higannyal szennyezett.

A szennyezettséget 150 féle, Európa több országából (Németország, Anglia, Spanyolország, Franciaország, Olaszország) származó tonhalkonzerv bevizsgálásával állapította meg a francia FoodWatch fogyasztóvédő szervezet. A vizsgált minták mindegyike tartalmazott higanyt, a szennyezettség 57 százalékban a halakra érvényes 0,3 mg/kg határértéket, míg  10 százalékban a friss tonhalra vonatkozó 1 mg/kg határértéket is meghaladta. Az eredményekre az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer is figyelmeztetett a Facebook-oldalán.

A FoodWatch most azt szeretné elérni, hogy a 0,3 mg/kg-nál több higanyt tartalmazó tonhalak kerüljenek le a legnagyobb szupermarket-láncok polcairól, állítsák le a tonhalak reklámozását, valamint  tájékoztassák a fogyasztókat a halak higanyszennyezettségének egészségi kockázatairól.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) – például az azbeszt és az arzén mellett – a világ 10 legveszélyesebb anyaga közé sorolja a higanyt. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség potenciálisan rákkeltő vegyületnek minősítette a metil-higanyt, mindezen felül a higanymérgezés neurológiai szindrómát, úgynevezett Minamata-kórt okozhat, amely végtagzsibbadással, általános izomgyengeséggel és látászavarral jár. Súlyos esetben bénulás, kóma léphet fel, majd halált okoz.

(HáziPatika)

(Borítókép: Tonhal konzervből. Illusztráció: Getty Images)