Kalapács alá kerül a tízparancsolat legrégebbi fennmaradt kőtáblája a New York-i Sotheby's aukciósházban. A történelmi kincs évekig egy izraeli otthon udvarának burkolólapjaként szolgált, mielőtt felfedezték volna, hogy mi is az valójában.

Hatalmas szenzáció övezi azt a „járólapot”, amely egy izraeli otthon udvarát csinosította, és amelyről nemrég kiderült, hogy valójában a tízparancsolat legrégebbi fennmaradt kőtáblája. Az 1500 éves lelet a New York-i Sotheby's Aukciósházban kerül kalapács alá 770 millió forintnak megfelelő kikiáltási áron, december 18-án.

A történet talán legbizarrabb része, hogy a 60 centis és 52 kilós táblát eredetileg egy vasútvonal mellett fedezték fel 1913-ban, de akkoriban nem ismerték fel a jelentőségét, ezért újrahasznosították azt, és így lett belőle járdakő valakinek a háza előtt. Itt aztán arccal lefelé fordítva 30 éven át volt kitéve a környezeti viszonyoknak, nem beszélve az átjáró forgalomról.

Hogy végül ki és hogyan fedezte fel, hogy a kőtábla valójában egy történelmi és vallási ereklye, azt nem részletezték, azt azonban tudni, hogy a rajta lévő felirat paleo-héber nyelven íródott. Az állandó kopás miatt ugyanakkor a felirat néhány helyen már nem teljesen kivehető.

A leletet a szakemberek a késő római-bizánci korszakra datálták, a tízparancsolat legrégebbi ismert faragványának kikiáltva azt.

Megjegyezték azonban, hogy a szöveg jelentősen eltér a legtöbbünk által ismert parancsolatoktól, ami betekintést enged abba, hogy kihez tartozhatott eredetileg a tábla.

A tízparancsolat harmadik sora jellemzően úgy szól, hogy „Az Úr nevét hiába ne vedd!”. Ehelyett a táblán arra utasítja az olvasót, hogy imádkozzon a Gerizim-hegyen, amely a szamaritánusok számára vallási jelentőségű hely. A szamaritánusok egy etnikai-vallási csoport, amely körülbelül 3000 évvel ezelőtt szakadt el a zsidóság főáramától.

„Ez a figyelemre méltó tábla nemcsak egy rendkívül fontos történelmi műtárgy, hanem kézzelfogható kapcsolat a nyugati civilizációt formáló hiedelmekhez. A kulturális örökség e közös darabjával találkozni olyan, mintha évezredeken át utaznánk, és kapcsolatba kerülnénk különböző kultúrákkal és hitekkel, amelyekről most az emberiség egyik legkorábbi és legmaradandóbb erkölcsi kódexe mesél” – fogalmazott Richard Austin, a Sotheby's könyvek és kéziratok globális vezetője.

(LADBible)

(Borítókép: A tízparancsolat legrégebbi kőtáblája. Fotó: Sotheby's)