A közép-amerikai El Salvador egykoron a bandák és a szervezett bűnözés melegágya volt, ami miatt korábban kiérdemelte a világ egyik legveszélyesebb országa címet. A dolgok azután változtak meg drasztikusan, hogy Nayib Bukele elnök 2019-ben hatalomra került. A 43 éves politikus a bandák által elkövetett erőszak felszámolását ígérve szigorúan visszaszorította a bűnözést, így jelenleg több mint 83 ezer 100, bandakapcsolattal vádolt személyt tartanak fogva.
Több mint öt évvel Bukele megválasztása után David Culver, a CNN riportere bejutott a 2023 januárjában megnyitott Cecotba, az ország terrorizmus elleni börtönébe, ahol a „legrosszabbak legrosszabbikának” nevezett, erősen tetovált bűnözők élnek.
Feszült és kényelmetlen
– jegyezte meg a hangulatról Culver, miután több száz póló nélküli férfival találta magát szemben, akik némán bámulták őt.
A Cecot egy elszigetelt hegyvidéki területen található, és összesen 40 ezer férőhelyes. A börtönben mostoha körülmények uralkodnak, a rabok matrac nélküli ágyakban alszanak és egy közös vízzel teli medencében fürdenek. Az intézményben éjjel-nappal ég a villany, ami megnehezíti a bentlakók alvását. Az elítéltek, ha már bekerültek, soha többé nem léphetnek ki az épületből. Az orvosi vizsgálatokra és a jogi tanácskozásokra is minden alkalommal a Cecot falain belül kerítenek alkalmat.
A CNN riportjának legmegdöbbentőbb felvételei a magánzárkáról készültek, amely egy koromsötét szoba, egyetlen apró lyukkal. Ez utóbbi szolgál a szoba egyetlen fényforrásaként.
Akár 15 napig is itt lehetnek
– árulta el David Culver.
Habár El Salvadorban a maximális biztonságú börtönök gyorsan csökkentették a bűnözés szintjét az országban, a kritikusok aggodalmakat fogalmaztak meg az emberi jogok esetleges megsértése, valamint az ártatlan emberek téves bebörtönzése miatt.
Az év elején a BBC közzétette José Duval Mata történetét, egy 26 éves traktorosét, akit két éve tartanak fogva „tiltott bűnszövetkezet” vádjával. Azokat zárják ilyen indokkal rács mögé, akiknek nincsenek nyilvánvaló bandakapcsolataik. Bár Mata ügyében elrendelték az „azonnali szabadon bocsátást”, a férfi továbbra is börtönben van. A riportban Culver megjegyzi, hogy Bukele kormánya elfogadta, hogy ártatlan embereket tartanak fogva, akik közül a jelentések szerint mintegy 7 ezer embert engedtek eddig szabadon. Ugyanakkor azt állítják, hogy a jogtalan letartóztatások csupán „járulékos károk”.
A kritikák és a téves bebörtönzésekkel kapcsolatos aggodalmak ellenére Bukele továbbra is rendkívül népszerű El Salvador lakossága körében, és februárban elsöprő fölénnyel nyert az újraválasztási kampányával.
(LADBible)
(Borítókép: Az El Salvador-i Terrorism Confinement Centre rabjai. Fotó: Getty Images)