Feltehetőleg sokaknak ismerős az érzés, amikor egy átbulizott éjszaka után másnap a barátainktól halljuk vissza, hogy miket csináltunk, esetleg mosolyogva állapítjuk meg a képfoszlányokat felidézve, hogy néhányszor teleportáltunk is az éjjel. Ez vitathatatlanul a túl sok ivás velejárója, nemrég azonban egy szimulációból azt is megtudhattuk, hogy pontosan milyen folyamatok és hogyan játszódnak le ilyenkor az agyunkban.
Élményszerzéskor és beszélgetéskor az információkat a prefrontális kéreg a rövid távú memóriánkban tárolja, majd a hippokampusz a neurotranszmitterek segítségével összekapcsolja a különböző darabkákat, hosszú emlékké téve azokat. Ellenben ha iszunk, az alkohol megakadályozza a neurotranszmitterek normális működését, így csak részleteket, vagy semmit sem tudunk felidézni a történtekből attól függően, hogy mennyi alkoholt fogyasztottunk.
„Tegyük fel, hogy egy 73 kilós felnőtt férfi vagy, és egy óra alatt nyolc felest ittál. A véralkoholszinted ekkor már valószínűleg 0,2 százalék körül van. Az agyad ekkor még képes tárolni néhány emléket, de közel sem összefüggően, így végül csak foszlányok maradnak meg, amelyeket hiányzó szakaszok választanak el egymástól. Ezt hívják töredékes emlékezetkiesésnek, más néven greyoutnak vagy brownoutnak” – hangzik el a videóban.
A helyzet ugyanakkor sokkal rosszabb lehet, ha a fentebb leírt illető 30 percen belül még négy felest magába dönt. A véralkoholszintje ebben az esetben 0,3 százalékra emelkedik, ennél az aránynál pedig a hippokampusz elsötétül, és amnéziát okoz. Ezt az állapotot nevezik úgy, hogy „blackout”, vagyis amikor egyáltalán nem emlékszünk a történtekre. Ha ennél is többet iszunk, akár a súlyunknak megfelelő mennyiséget, az akár az életünkbe is kerülhet.
A blackout állapotában az a legijesztőbb, hogy az ivás kezdete előtti hosszú távú emlékekből „táplálkozva” bizonyos mértékig még normálisan tudunk viselkedni és beszélgetéseket folytatni, holott valójában az agyunk már „ájult” állapotban van.
„Ez persze nem mindenkivel és nem ugyanannyi alkohol elfogyasztása után történik meg. Függ a nemünk, a testsúlyunk és a családi kórtörténetünktől. Ez magyarázhatja, hogy a barátaink velünk ellentétben miért emlékeznek az egész éjszakára, annak ellenére, hogy ugyanannyi felest húztak le, mint mi” – magyarázták a felvételen.
Az ájulástól eltekintve az agyunk általános egészségére is nagyon káros a túl sok alkohol, amely befolyásolja az észjárást és a döntéshozatalt, ezért az emberek részegen a legrosszabb dolgokat képesek elkövetni – nem beszélve a szörnyű másnaposságról.
(LADBible)
(Borítókép: Alkoholt fogyasztó részeg férfi. Illusztráció: Getty Images)