A Földtől jó messze található egy, a Naprendszerünkhöz tartozó kilencedik bolygó, csak még nem sikerült rábukkannunk – vélik tudósok, akik úgy tűnik, végre találtak egy módot, hogy felfedhessék a rejtett planétát.
A szakemberek már évekkel ezelőtt felvetették annak a lehetőségét, hogy a Naprendszerünkben létezhet egy kilencedik bolygó, amely feltehetőleg egy, a csillagunk körül keringő gáz- vagy jégóriás, a többi planétától több milliárd kilométerrel távolabb. Az égitest felfedezésére egy új projekt adhat lehetőséget, jövőre nyitja meg ugyanis a kapuit a Vera C. Rubin Obszervatórium.
A Chilében található, 473 millió dollárba (184 milliárd 174 millió forintba) kerülő csillagvizsgáló az emberiség által valaha készített legnagyobb digitális kamerának ad otthont. A berendezés a Földtől több millió és milliárd mérföldre lévő kozmoszról készít majd képeket, lehetővé téve, hogy minden eddiginél messzebbre tekintsünk. A tudósok úgy vélik, hogy a műszer segítségével két éven belül megtalálhatják a feltételezések szerint a Földnél hétszer nagyobb, kilencedik bolygót.
„Kilenc bolygó nélkül nagyon nehéz megmagyarázni a Naprendszer működését. Ugyanakkor nem lehetünk 100 százalékig biztosak a kilencedik égitest létezésében, amíg nem látjuk azt” – magyarázta Mike Brown, a Caltech csillagásza, a kilenc bolygó hipotézisének felvetője. Brown szerint ez a rejtett, kilencedik planéta „nagyon-nagyon messze van”, így az arról visszaverődő fény hihetetlenül elhalványul, mire eléri a Földet. Ezért van szükség egy szuperfejlett felszerelésre, hogy észrevegyük a létezését.
(LADBible)
(Borítókép: Bolygók. Illusztráció: Getty Images)