Gőzerővel közelítünk a világvégéhez, ha sorra vesszük azokat a szempontokat, amelyek a Biblia szerint előrejelzik az armageddont. Habár a Szentírásban sok más jövendöléshez hasonlóan nem tüntetik fel dátumszerűen, hogy mikor jön el a világvége, leírják, hogy milyen események vezetnek el hozzá.
Ha részletesen tanulmányozzuk a Bibliát, az Ószövetségben és az Újszövetségben is találhatunk információt a világvégéről. Előbbi részben a legtöbb ilyen utalás viszonylag alárendelt részletként jelenik meg Isten jövőbeni munkájához képest, majd az Újszövetségben folytatódik a gondolatmenetet néhány újdonsággal. Különbséget tesznek például a földi évezredet és az örök kort bevezető események között, valamint Krisztus személyes visszatérését is beleveszik a folyamatba – írja a Dívány.
A legtöbb információ az apokalipszisről Péter második levelében, a Jelenések könyvében és Máté evangéliumában található. A Föld, és így minden, köztük az emberi fajt elpusztulásáról szóló jóslatokkal ellentétben a Szentírásban azoknak az embereknek a végéről írnak, akik nem veszik figyelembe Istent, és így az ellenségeivé teszik magukat. A földi élet ugyanakkor mindenki számára meg fog szűnni, méghozzá világméretű katasztrófák által. Péter második levelének harmadik versét például a következőképpen értelmezik a bibliatudósok:
az „egek" a fizikai világra – a csillagokra, bolygókra, galaxisokra – vonatkozik, amelyet valamilyen hatalmas robbanás fog felemészteni, talán egy atomrobbanás, amely minden ma ismert anyagot felemészt és eltöröl. A világegyetemet alkotó minden elem elolvad a hőségben.
A Szentírás szerint, miután elpusztul a gonosz a világból, Isten új eget és új földet teremt, visszaállítva a Biblia elején a Teremtés könyvében olvasható rendet, amikor a gonosznak semmi köze nem volt sem emberhez, sem semmilyen más teremtményhez.
Hogy mindez mikor fog bekövetkezni, arról konkrétumokat nem írnak a Bibliában, csak egy homályos utalást tesznek arról a Jelenések könyvében, hogy a millenniumnak nevezett ezeréves krisztusi királyság után kerül sor az apokalipszisre.
Azt a napot vagy órát senki sem tudja, az ég angyalai sem, sőt még a Fiú sem, csak az Atya. Vigyázzatok, legyetek éberek, mert nem tudjátok, mikor jön el az idő
– olvasható Márk evangéliumának 13. fejezetében.
Ettől függetlenül bizonyos támpontokat a Szentírásban is megfogalmaznak, így nem sokkal az armageddon eljövetele előtt nagyjából ki lehet következtetni, hogy közel a vég. A következő események utalnak erre:
- nagy, világméretű háborúk;
- éhínségek;
- járványok;
- pusztító földrengések;
- egyre mértéktelenebbé válnak az emberek;
- elpusztítják az emberek a Földet;
- kihűl a szeretet a szívükből;
- a félelem lesz a legfőbb érzelem az emberekben;
- a többség elszakad a hittől;
- megjelennek a hamis próféták, akik sokakat megtévesztenek;
- előbbre való lesz a képmutatás, mint az igazság.
Sokat szerint az első világháborút követően léptünk bele az utolsó időkbe, azóta pedig szép sorra beigazolódnak a felsorolt jövendölések, köztük az, hogy az emberek miként változnak meg ezekben az időkben. A Bibliában olvasható világvége kapcsán ugyanakkor lényeges kiemelni, hogy nem megrémíteni akarják az embereket, hanem figyelmeztetni őket az idejük végességére, és ráébreszteni őket a felelősségtudatukra.
Nem késik el az ígérettel az Úr, mint némelyek késedelemnek tartják; hanem hosszan tűr érettünk, nem akarván, hogy némelyek elvesszenek, hanem hogy mindenki megtérésre jusson.
(Péter második levele, 3. fejezet, 9. vers, Károli Gáspár fordítása.)
(Borítókép: Világvége. Illusztráció: Getty Images)