1582 októberében különös dolog történt: az emberek október 4-én lefeküdtek aludni, és másnap reggel már október 15-öt mutatott a naptár. Tíz nap egyszerűen eltűnt. Ez nem egy történelmi baki vagy összeesküvés-elmélet, hanem egy szándékos és tudatos döntés, amelynek célja a naptár hibáinak korrigálása volt.
A problémák gyökere a Julián-naptárban keresendő, amelyet Julius Caesar vezetett be i. e. 45-ben. Ez a rendszer 365 napos éveket számolt, minden negyedik évben szökőnappal. Azonban a Julián-naptár kissé pontatlan volt, mivel egy év hossza valójában nem 365,25 nap, hanem 365,2422 nap. Ez az apró eltérés évszázadok alatt felhalmozódott, és a 16. századra már 10 napos csúszást okozott.
Ez a pontatlanság különösen a keresztény egyház számára jelentett problémát, mivel a húsvét időpontja a tavaszi napéjegyenlőséghez igazodik. Az eltérés miatt a húsvét egyre távolabb került az eredeti csillagászati eseménytől, ami zavart okozott az ünnepek rendjében.
A megoldás: a Gergely-naptár bevezetése
XIII. Gergely pápa 1582-ben elrendelte a Julián-naptár reformját. A feladatot Christopher Clavius csillagász kapta, aki kidolgozta az új rendszert. A Gergely-naptár finomította a szökőévek szabályát, hogy pontosabban kövesse a Föld Nap körüli keringését. Az addig felhalmozódott tíznapos eltérést pedig úgy korrigálták, hogy 1582. október 4-ét október 15. követte.
Nem mindenki fogadta kitörő örömmel
A reform kezdetben sok vitát és ellenállást váltott ki. Egyesek attól tartottak, hogy tíz nappal rövidebb lett az életük, mások vallási vagy politikai okokból ellenezték az újítást. Az új naptár végül fokozatosan terjedt el, és csak a 20. századra vált általánossá világszerte.
Érdekességek az eltűnt napokról:
- Egyes országokban zavargások törtek ki, mert az emberek azt hitték, hogy „ellopták” tőlük a tíz napot.
- Néhány ortodox egyház a mai napig a Julián-naptárt használja, ezért például a karácsonyt január 7-én ünneplik.
- A Gergely-naptár sem tökéletes, de hibája csak 3000 évente okoz egy nap eltérést.
A Gergely-naptár ma a világ legelterjedtebb időszámítási rendszere, amely biztosítja, hogy ünnepeink és mindennapjaink pontosan kövessék a természet rendjét. Az eltűnt tíz nap története izgalmas példája annak, hogyan találkozik egymással a tudomány, a vallás és a mindennapi élet.
(Borítókép: Gergely naptár. Illusztráció: Getty Images)