A Mikulás-mítosz alapját a 4. században élt görög püspök, Szent Miklós személye adja, aki legendás jócselekedetei és önzetlen adakozása révén vált világszerte ismertté. Az Interesting Engineering beszámolója szerint úgy tűnik, most végre megtalálták a csaknem kétezer évvel ezelőtt élt egyházi személyiség végső nyughelyét.
A feltárásra Törökország déli részén, az antalyai Demre városában került sor, ahol Szent Miklós püspöksége alatt tevékenykedett. A város egykori neve Myra volt, és jelentős vallási központként szolgált az ókori kereszténység idején.
A kutatók egy díszes mozaikpadló alatt találtak rá arra a sírhelyre, amely valószínűleg Szent Miklós maradványait rejtheti.
A Hatay Mustafa Kemal Egyetem szakértője, Ebru Fatma Findik munkatársaival együtt lelt rá hozzávetőleg 2 méter hosszú szarkofágra, ami másfél-két méterrel a föld alatt várta a régészeket.
Szent Miklós görög püspök a legenda szerint gyakran kedveskedett ajándékokkal a rászorulóknak – ebből a gesztusból eredeztethető a Mikulás-mítosz is, mely az évszázadok során meghódította a nyugati világot.
Szent Miklós holttestének sorsának legendája
A szent püspököt az Antalia-közeli Myra városában temették el (a város neve ma Demre) A környéket 1071-ben a törökök elfoglalták, de 1087-ben itáliai kereskedők Miklós sírját kirabolták, és maradványait az olaszországi Bari városba hurcolták. Azóta a Szent a bari-i Basilica San Nicola-ban talált ismét nyugalmat, amely azóta világhírű Miklós-zarándokhellyé vált.
(Borítókép: Szarkofág. Illusztráció: Ayse Topbas/Getty)