Mianmar egyik legismertebb és legkülönlegesebb látványossága, a Kyaiktiyo pagoda, nemcsak a buddhista hívők, hanem a világ minden tájáról érkező turisták körében is népszerű úti cél. Az 1100 méteres tengerszint feletti magasságban található aranyszikla nemcsak a hit, hanem a természeti csodák egyik ékes példája is.
A lenyűgöző szikla, amely látszólag alig érintkezik az alatta lévő tömbbel, valóban a gravitáció csodájának tűnik. A 7,6 méter magas gránittömböt vékony aranyfüsttel és aranylapocskákkal borították be, amelyeket a zarándokok helyeztek rá évszázadok során, így a szikla ragyogó nemesfémként tündököl.
A helyi legenda szerint a sziklát maga Buddha hajszála tartja a helyén, és valóban úgy tűnik, mintha bármelyik pillanatban lezuhanhatna.
A szikla tetején álló pagoda még különlegesebbé teszi a helyet, hiszen a zarándokok számára ez a buddhista hit egyik legfontosabb szimbóluma.
Az aranyszikla megközelítése nem egyszerű feladat: meredek ösvényeken és hegyi utakon keresztül érhető el, de a zarándokok szerint a látvány és a hely szellemi ereje minden erőfeszítést megér. A szikla már több mint 2500 éve áll a helyén, a helyi hiedelem szerint Buddha maga helyezte el, mivel a formája egy általa tisztelt remete fejére emlékeztette.
A Kyaiktiyo pagoda környékén további szentélyek és pagodák találhatók, de a legtöbb látogatót a különleges aranyszikla vonzza. Nemcsak a vallási jelentősége miatt különleges, hanem azért is, mert lenyűgözően ötvözi a természet és az ember alkotta csodákat.
(Borítókép: Kyaiktiyo pagoda (Myanmar) Fotó: Getty Images)