A Costa Rica-i barlangban egyáltalán nincs oxigén, viszont hatalmas mennyiségű szén-dioxidot okád magából, de hogy miért, az a tudósoknak is talány.

Az extrém sportolók és túrázók kifejezetten keresik azokat a természeti képződményeket, amelyek kihívásokat tartogatnak, és saját határaikat is feszegethetik, ám létezik egy olyan hely, ahová még a legmerészebb kalandornak sem érdemes bemenni. Hacsak nem vágyik azonnali halálra.

A „Cueva de la Muerte" vagyis a Halál Barlangja a dél-amerikai Costa Ricában található, és a Poas vulkán peremén helyezkedik el. A barlang kicsi, mindössze két méter mély és három méter hosszú, de amilyen apró, olyan veszélyes.

Még csak megközelíteni is. A felfedezésekor egy helyi munkás már attól rosszul lett, hogy a bejárat közelében tartózkodott, és számos állattetemet találtak már a bejárata közelében.

Kiderült, hogy a barlangban gyakorlatilag nincs oxigén, helyette szén-dioxiddal van tele – így azonnali halált okoz.

A szén-dioxid magasabb koncentrációban megnövekedett légzésszámhoz, szívritmuszavarokhoz és tudatzavarhoz vezet, a 10 százaléknál nagyobb koncentráció pedig már görcsöket, kómát és halált okozhat. A kutatók megállapították, hogy a barlangban óránként ijesztő mennyiségű, 30 kg szén-dioxid keletkezik. Ami még furcsább, hogy senki sem tudja biztosan, miért létezik a barlang, és hogyan képes ennyi szén-dioxidot kipumpálni.

Persze a veszélyes terep csak úgy vonzza a turistákat, akiknek egy idegenvezető rendszeresen bemutatja, hogyan alszik el a fáklya lángja az oxigénhiány miatt, és egy figyelmeztető táblát is kihelyeztek a hatóságok,  „Veszély, ezen a ponton túl tilos tartózkodni" felirattal. Ezek mellett a barlang igen szűk bejárata is segít távoltartani a kíváncsi és vakmerő embereket.

(Unilad)

(Borítókép: a Costa Rica-i Halálbarlag bejárata. Illusztráció: YouTube screenshot)