Legyen szó szóbeli vagy írásos kommunikációról, az ahogyan beszélünk és írunk, valamilyen üzenetet hordoz rólunk. Nincs ez másképp az aláírásunkkal sem. Ha azt tapasztaljuk, hogy olyasvalakik, akiknek rendszeresen küldünk elektronikus levelet vagy valamilyen digitális üzenetet, és láthatóan ok nélkül nem kedvelnek minket, akkor érdemes elgondolkodnunk, hogy a kommunikációs stílusunk összhangban van-e a céljainkkal, és hogy valójában milyen üzenetet szeretnénk közvetíteni.
Érdekes jelenség például, ha valaki, aki az aláírásában korábban a teljes nevét használta, hirtelen csupán a neve kezdőbetűjével zárja a leveleit. Pszichológiai és kommunikációs szakértők szerint ez gyakran tudatos, de akár tudattalan üzenetet is hordozhat. Sugallhatja például, hogy az illető már nem érzi szükségét a teljes neve használatának, mert a környezete pontosan tudja, ki ő. Ez a magabiztosság jeleként is értelmezhető, ugyanakkor egyfajta hatalmi pozíciót, illetve bizonyos dominanciajeleket is tükrözhet:
- Az illető úgy érezheti, hogy a tekintélye és ismertsége elegendő ahhoz, hogy csupán egy betűből is felismerhető legyen.
- A teljes név elhagyása egyfajta érzelmi távolságtartást is sugallhat, ami arra utal, hogy az illető tudatosan próbálja meghatározni a határait, és erőt kíván demonstrálni a kommunikációban.
- Közvetítheti azt az üzenetet, hogy számára az idő értékes, és nincs szüksége fölösleges részletekre – ezzel is erősítve saját domináns és elfoglalt imázsát.
- Bizonyos szakmai vagy társadalmi környezetekben a rövidített aláírás státuszt is jelezhet, ahol a kezdőbetű egyszerűen a pozíció vagy hírnév által ismert személyek jellemzője.
Ha valaki fokozatosan változtatja az aláírását, az lehet természetes fejlődés eredménye, de amikor egyik napról a másikra történik, az gyakran egy tudatos döntés, és könnyen állhat a hátterében karrierbeli előrelépés vagy státuszváltozás, amikor az illető a fentebb leírtak szerint érezhet. A fogadó félnek érdemes figyelnie az üzenet kontextusára, ha ugyanis korábban közvetlenebb volt a kommunikációja az illetővel, ő viszont hirtelen távolságtartóbb lett, az azt jelezheti, hogy változások zajlanak benne vagy az életében. Ilyenkor az empátia és az odafigyelés segíthet a helyzet megfelelő kezelésében.
(Femcafé)
(Borítókép: Digitális aláírás. Illusztáció: Getty Images)