Szinte hihetetlen, hogy volt olyan időszak az emberség történelmében, amikor a villamosszékes kivégzést „humánus" módszernek tartották. Mondjuk a középkori kínzásokhoz képest valóban nem a legdurvább eljárás.
Az első villamosszéket 1888-ban építették New Yorkban, és 1976 óta 163 kivégzésre került sor a villamosszék módszerével. Ma már csak négy amerikai államban engedélyezik ezt az eljárást, de Nebraska kivételével mindenhol választhatja a halálraítélt a méreginjekciót alternatívaként. Máshol azonban már betiltották a brutális módszert.
Egy videón most bemutatták, hogy hogyan is okozza az elítélt halálát a szerkezet.
Ha valakit villamosszékbe szíjaznak, sóoldattal átitatott szivacsokat helyeznek az elektródák alá a test több pontján. „Amint a széket aktiválják, erős elektromos áram áram folyik át az elektródákon, és a szivacsok segítenek ezt az energiát fókuszálni, biztosítva, hogy az áram gyorsan áthaladjon a testeden. A testben az erős áram heves izomösszehúzódást okoz, ettől a szíve is szabálytalanul kezd verni, végül teljesen leáll.”
A Death Penalty Info szerint a szivacsok és az elektródák felhelyezése előtt a kivégzendő személyt „általában megborotválják, majd egy fém, sapka alakú elektródát rögzítenek a fejbőrre és a homlokra egy sóoldattal nedvesített szivacs fölé" – írják. „A szivacs nem lehet túl nedves, mert a sóoldat rövidre zárja az elektromos áramot, és nem lehet túl száraz sem, mert akkor nagyon nagy az ellenállása. ellenállással rendelkezik."
Egy további elektródát áramvezető zselével nedvesítenek be, és a fogoly lábának egy olyan részéhez rögzítik, amelyet leborotváltak. Ezután az illetőnek ezután bekötik a szemét, és a kivégzést végző csapat visszamegy egy megfigyelőszobába. „Az 500 és 2000 volt közötti feszültségű elektromos áramot körülbelül 30 másodpercre kapcsolják be, majd az áramot kikapcsolják, a testet ellazítják, és az orvosok ellenőrzik, hogy az illető szíve még mindig ver-e."
Ha a szív még ver, a folyamatot addig ismétlik, amíg az elítélt meg nem hal.
(Unilad)
(Borítókép: villamosszék. Illusztráció: Getty Images)