A maffia törvénye: beléphet, de távozni nem lehet
A gengszterfilmek egyik legismertebb mondása, hogy a maffiához csatlakozni könnyű, de kilépni belőle lehetetlen. Ez a valóságban sincs másképp. A szervezett bűnözői csoportok – például a szicíliai Cosa Nostra, az orosz vory v zakone, vagy a japán yakuza – saját szabályrendszerrel működnek, de egy közös bennük: a távozás szinte mindig halálos kockázattal jár.
Michael Franzese, a New York-i maffia egykori vezetője egyike volt annak a hat embernek, akik együtt tették le az omertát – a hallgatás törvényét. A többieket kivégezték. Egyedül ő élte túl.
Ha egyszer bent van, nincs visszaút
Aki kilép a maffiából, árulónak számít. A szabály egyszerű: azokat, akik elhagyják a szervezetet, el kell hallgattatni. Ezért a legtöbben, akik megpróbálnak kiszállni, vagy azonnal likvidálás áldozatai lesznek, vagy a hatóságok tanúvédelmi programjába menekülnek.
John Pennisi, egy másik egykori maffiózó az FBI segítségével menekült el korábbi társai elől. Olaszországban pedig olyan törvények is léteznek, amelyek lehetővé teszik, hogy a bűnözői családok gyermekeit elválasszák a szüleiktől, így esélyük legyen kitörni a szervezett bűnözés világából.
Maffiából a börtönbe, vagy egy luxusvillába?
Bár a legtöbb ember számára a maffiából való kilépés börtönt vagy halált jelent, akadnak, akiknek sikerült elkerülniük ezt a sorsot.
- John Gotti Jr., a hírhedt Gambino-család örököse apja áldásával vonult vissza a bűnözéstől, és egy fényűző birtokon kezdett új életet.
- Joe Bonanno, a múlt század egyik legbefolyásosabb maffiafőnöke is különös módon távozott: eltűnt egy időre, majd visszatért, és mindenféle megtorlás nélkül visszavonult.
De ők kivételek. A legtöbb egykori maffiózó nem éri meg az öregkort. A „család” szemében az árulás egyetlen büntetése a halál.
![A legtöbb egykori maffiózó nem éri meg az öregkort. A “család” szemében az árulás egyetlen büntetése a halál. (Fotó: Lorado / Getty Images Hungary)](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/6046/60466/604669/60466995_9deb6b07a010b6d12e98c49a67bc64e5_wm.jpg)
Aki egyszer csatlakozott, az örökre célpont marad
Bár vannak olyanok, akik sikeresen elhagyták a maffiát, egy biztos: aki egyszer belépett, az élete végéig célpont marad. Még azok is, akik új néven, új városban próbálnak tiszta lapot kezdeni, retteghetnek attól, hogy egykori bűntársaik egyszer rájuk találnak. Ahogy Michael Franzese fogalmazott:
„Nincs olyan terv, amely lehetővé tenné, hogy valaki úgy hagyja el a maffiát, ahogyan én tettem, és túlélje. Ha valaki egyszer bekerül, az az egész életére rányomja a bélyegét.”
(Borítókép: Egy maffiafőnök a fiaival pózol egy étteremben. Illusztráció: Getty Images)