Negyvenkilenc évvel ezelőtt, 1976-ban, az amerikai Viking 1 űrszonda egy emberi arcot formáló alakzatra lelt a Mars bolygó felszínén. Bár a tudomány már választ adott a képződmény létezésére, az sokakat máig foglalkoztat. Íme minden, amit eddig tudunk róla!

Összeesküvés-elméletek sorát szülte egy Marson található képződmény, amelynek a felülete egy emberi arcra emlékeztet, legalábbis egy 1976-ban készült felvételen, amelyet az amerikai Viking 1 űrszonda készített. A NASA 1976. július 31-i sajtóközleményében szó szerint azt írta, hogy egy „emberi fejre emlékeztető” alakzatot találtak a Vörös Bolygó Cydonia nevű régiójában. Ez a régió közel van ahhoz a területhez, ahol a tudósok egy Micimackóra emlékeztető nagy sziklát is felfedeztek.

A „Marsi Arcként” emlegetett alakzat létrejöttére számos elmélet és teória létezik, a legelterjedtebb, hogy egy rég letűnt marsi civilizációból fennmaradt építmény. Ennek az elméletnek a hívői a közelmúltban ismét felbátorodtak, nemrég ugyanis egy szabályos négyzet alakú képződményre is felfigyeltek, amely természetesen módon nem keletkezhetett a Marson.

Az emberek a piramisoktól kezdve számos más, a világ csodáiként számon tartott, gigantikus építményről állították, hogy azoknak a méretükből adódóan földönkívüliektől kell származnia. Habár mára sok mindent megmagyarázható módon igazolt a tudomány, rengetegen vannak, akik hisznek, vagy hinni akarnak abban, hogy rajtunk túlmutató erők munkálkodnak a világban, a „Marsi Arc” kapcsán ugyanakkor elég kézenfekvő a racionális magyarázat.

Az emberi fejre emlékeztető képződmény az úgynevezett Mesa-hegységben, egy széles, lapos területen található, és valójában egy fények és árnyékok által létrehozott illúzió, amely részben a fényképezőgép akkori minőségének volt köszönhető. Így látszódhatott a szikla arc-szerűnek, amely alakzat a kamerák minőségének javulásával egyre halványult az újabb és újabb felvételeken.

Mint az már ismert, a Vörös Bolygón egykor rengeteg víz volt, a Cydonia régió területe pedig feltehetően jeges. Az időbeli változások révén a felszín minden bizonnyal formálódott, erózió ment végbe, ez alakította a szikla küllemét is, amelyen aztán optikai csalódást okoztak a fények és árnyékok, a rossz minőségű felvétel pedig még inkább becsapta a szemet, így a szikla felszínén egy emberi arc rajzolódott ki. Mindezen kívül azt sem érdemes kifelejteni, hogy emberként szinte mindenben észrevétlenül az emberi vonásokat keressük, így a hasonló optikai illúziók hamar becsaphatják az agyunkat.

A Marsot az utóbbi időben egyre jobban kutatják a tudósok, valamint a világ jelenleg leggazdagabb embere, Elon Musk is megszállottja a Vörös Bolygónak. Eltökélt célja, hogy embereket küldjön oda, hogy minél jobban felfedezzék a helyet. Nemsokára az Európai Űrügynökség is elindítja Rosalind Franklin nevű roverét, amely a Mars felszínén végez majd kutatásokat, lehetővé téve, hogy választ kapjunk például arra, volt-e valaha óceán a Marson, és ha igen, létezhetett-e ott élet.

„A Mars éghajlata drámaian más volt a távoli múltban. A Chryse Planitia területén található halmok például agyagásványokban gazdagok, ami azt jelenti, hogy közel négymilliárd évvel ezelőtt folyékony víznek kellett nagy mennyiségben jelen lennie a felszínen. Ennek eredményeképpen a halmok a víz közel teljes történetét őrzik ebben a régióban, hozzáférhető, összefüggő sziklafelszíneken belül” – magyarázta korábban dr. Joe McNeil, a londoni Természettudományi Múzeum tudósa.

(LADBible)

(Borítókép: A „Mars arca”. Fotó: Wikimedia)