Embert próbáló módon törik meg a rabokat a világ legdurvábbnak tartott börtönében, az El Salvadorban található CECOT-ban (Terrorizmus Büntetésének Központja). A létesítményt 2023-ban nyitották és a legelvetemültebb bűnözők kerülnek ide, akiknek a legnagyobb rémálma a hely egyik magánzárkája.

A Velveten korábban kétszer is beszámoltunk a világ legdurvábbnak tartott börtönéről, az El Salvador-i CECOT-ról. Először akkor adtunk róla hírt, amikor civilként az elsők között sikerült bejutnia a létesítménybe David Culvernek, a CNN riporterének.

Ezután egy héttel ezelőtt írtuk meg a börtönben uralkodó nyolc legkirívóbb szabályt, valamint az ENSZ és az USA álláspontját a létesítményről. Sokat elárul, hogy amíg Miguel Sarre, az ENSZ kínzásmegelőzési albizottságának korábbi tagja „beton- és acélgödörként” jellemezte a börtönt, addig Donald Trump amerikai elnök felvetette, hogy az Egyesült Államokban elítélt külföldi állampolgárokat is oda küldenék.

A börtönben jelenleg több tízezer, bandatagsággal vádolt embert tartanak fogva, javarészt olyanokat, akik valamilyen bűnbandának, szervezett bűnszervezetnek a tagjai voltak. Nayib Bukele, El Salvador elnöke azzal a céllal is nyitotta meg a CECOT-ot, hogy az efféle bűnözést felszámolja.

Az emberi jogi csoportok több okból sem rajonganak a helyért, többek között, mert a rabokat végtelen sorokban, matrac és ágynemű nélküli fém priccseken zsúfolják össze, az étkezéshez nem használhatnak evőeszközt, sőt a kezüket sem, a fejüket ötnaponta kénytelenek leborotválni ruházatnak pedig kizárólag fehér pólót és rövidnadrágot viselhetnek.

Mindez azonban semmi ahhoz képest, ami a magánzárkákban várja őket. Ruhi Çenet török dokumentumfilmes, YouTuber február elején osztotta meg a felvételt, amelyet a börtönben készített, a képsorok pedig egyenesen sokkolóak. Még mielőtt a videójában rátérne a magánzárkákra, összességében elmondja, hogy a CECOT kialakítása a szökés gondolatát is csírájában elfojtja. A létesítmény 410 hektáron, nyolc különálló modulból áll, és minden egyes modulpárt két különálló, 3 méter magas, pengés dróttal ellátott fal vesz körül.

„Az egész birtok körül is található egy 9 méter magas fal, 3 méter magas, 15 ezer voltos elektromos kerítéssel. Ezen kívül tizenkilenc őrtorony tartja szemmel a területet” – fejti ki a felvételen Çenet, aki az elzárásokra rátérve hozzáteszi: a magánzárkákba kerülő rabok nem tudják, mennyi ideig tartják őket odabent, ugyanis korom sötétbe zárják őket, teljesen egyedül.

„Ha a rabok megszegnek egy szabályt, akkor a jogszabályok szerint ezekbe az elkülönítő cellákba küldhetik őket” – mutat körbe a videón a riportert kísérő őr. „A törvény feljogosít arra, hogy egy rabot akár 15 napig is elkülönítve tartsak. Ez idő alatt ő ezen a betonágyon alszik, el van vágva a külvilágtól, teljesen egyedül marad a gondolataival. A cellák lezárt ajtókkal rendelkeznek, én pedig egy rácson keresztül látom, hogy ki van bent.”

Mint az a felvételből szintén kiderül, az elzárt rabok az ételt is ezen a nyíláson keresztül kapják, valamint ezen kell átdugniuk a kezüket, hogy megbilincseljék, amikor beviszik vagy kihozzák őket. A helyiség a fénytől teljesen elzárt, mindössze egy kis lyuk van a mennyezeten, de Ruhi Çenet szerint az az apró rés alig engedi be a napfényt.

„Odabent még a kezedet sem látod. Ha valakit elszigetelnek, szüksége lenne arra, hogy legyen nála valami. Egy könyv, bármi, ami tisztán tartja az elméjét. De itt semmi ilyesmihez nem férnek hozzá a rabok. Nem számít, milyen kemény bűnözők, ez a fajta elszigeteltség megtöri őket. Ez szükséges az olyan típusú elítéltek esetében, mint amilyenek itt vannak. Akik egyszer Istent játszottak azzal, hogy eldöntötték, ki éljen és ki haljon, a legsúlyosabb büntetést érdemlik. Nem mutatunk nekik kegyelmet. Kérhetnek bocsánatot, és Isten bocsásson meg nekik. De itt igazságot kell szolgáltatni a sok áldozatnak. Ez a legkevesebb, amit megérdemelnek” – fogalmaz a felvételen a kísérő őr.

(LADBible)

(Borítókép: Egy rab elzárva a CECOT börtönben. Fotó: Getty Images)