Valentin-nap a szerelmesek ünnepe, de nem minden február 14. végződött boldogan. A történelem során számos megrázó esemény történt ezen a napon – halálos merényletektől kezdve végzetes balesetekig. Öt eset, amikor a szerelem napja tragédiába fordult.

1. Szent Valentin mártírhalála – A nap, amiért ma ünneplünk

A legendák szerint Szent Valentin nemcsak a szerelmesek védőszentje volt, hanem egy bátor pap is, aki a Római Birodalomban titokban adott össze párokat, amikor II. Claudius császár ezt betiltotta. A császár úgy vélte, hogy a nős férfiak kevésbé hajlandók csatlakozni a hadsereghez, ezért megtiltotta a házasságokat és az eljegyzéseket.

Valentin azonban nem engedelmeskedett a tilalomnak, és titokban továbbra is összeadta a szerelmeseket. Amikor Claudius császár ezt megtudta, halálra ítélte, majd február 14-én kivégeztette – méghozzá lefejezéssel.

Ma az ő emlékére ünnepeljük a Valentin-napot, bár az eredeti történet sokkal inkább tragikus, mint romantikus.

A szerelmesekért tett áldozatáért Valentint később szentté avatták. Koponyája ma is megtekinthető a római Santa Maria in Cosmedin-bazilikában, ahol ereklyeként őrzik.

2. A Roosevelt-család tragédiája – Egy elnök legsötétebb napja

1884. február 14-e minden idők egyik legszomorúbb Valentin-napja volt Theodore Roosevelt számára. Az Egyesült Államok leendő elnöke élete két legfontosabb nőjét vesztette el egy napon belül: édesanyját és feleségét.

Roosevelt reggel még a New York állami törvényhozásban dolgozott, amikor haza kellett sietnie. Megérkezve szembesült a borzalmas hírrel: anyja váratlanul meghalt tífuszban. Ha ez nem lett volna elég, néhány órával később fiatal felesége, Alice Lee is elhunyt egy vesebetegségben, mindössze két nappal azután, hogy életet adott lányuknak.

Roosevelt annyira összetört, hogy naplójában csak ennyit írt aznapra:

A fény kialudt az életemből.

A tragédia után két évre eltűnt a nyilvánosság elől, majd visszatért a politikába, és végül az Egyesült Államok egyik legismertebb elnöke lett.

3. A Valentin-napi mészárlás – Al Capone kegyetlen bosszúja

Ha van egy esemény, ami örökre összekapcsolódott a Valentin-nappal, az Al Capone hírhedt leszámolása. 1929. február 14-én a chicagói alvilág egyik legbrutálisabb gyilkossága történt, amikor Al Capone emberei rendőrnek öltözve lemészárolták riválisát, Bugs Morant és bandáját.

A gengszterek egy garázsba csalták Moran embereit, majd sorba állították és kivégezték őket gépfegyverrel. Hét ember halt meg a mészárlásban, amit az alvilág később a „Valentin-napi vérfürdőként” emlegetett.

Capone-t sosem ítélték el az ügyben, de minden bizonyíték arra utalt, hogy az ő parancsára történt az egész.

4. Halálos bombázás Prágában – A végzetes tévedés

1945. február 14-én Prága lakosai egy horrorfilmbe illő tragédiát éltek át. Az amerikai légierő tévedésből 152 tonna bombát dobott le a cseh fővárosra, mert azt hitték, hogy Drezdát bombázzák.

A támadás 701 ember halálát okozta, 1184-en megsérültek, és több mint 11 ezer ember vált hajléktalanná. A város történelmi épületei és lakónegyedei súlyos károkat szenvedtek.

A tragédiát egy navigációs hiba okozta: a bombázók radarrendszere meghibásodott, így a pilóták tévesen azt hitték, Prágát bombázzák Drezda helyett.

5. A Stardust diszkótűz – A Valentin-napi buli, ami rémálommá vált

1981. február 14-én a dublini Stardust Nightclub vendégei bulizni érkeztek, de sokan már soha nem tértek haza.

Éjfél után tűz ütött ki a klub feletti tetőtérben, de a hangos zene miatt senki sem vette észre, míg a lángok el nem kezdtek terjedni.

Amikor végre pánikba estek és menekülni próbáltak, a vészkijáratok egy része lakattal le volt zárva. A bent rekedtek közül sokan füstmérgezésben vagy a lángok miatt haltak meg.

A tragédia mérlege: 48 halott, több mint 200 sérült.

Bár az esetet hivatalosan gyújtogatásként könyvelték el, 40 évvel később újra megnyitották a nyomozást, mert nem volt egyértelmű bizonyíték arra, hogy szándékos gyújtogatás történt volna.

(Borítókép: Al Capone. Fotó: Getty Images)