A Märket a Balti-tengeren fekszik és különös módon itt található a svéd-finn határ egy szakasza, illetve egy világítótorony is, amely nagy galibát okozott, amikor megépítették.
A világ legkisebb, két ország között megosztott szigete a mintegy 350 méter hosszú, 150 méter széles Märket. Ez a rekord önmagában is említésre méltó, de egy több mint 120 éves sztori teszi még izgalmasabbá a sziget történetét. Eredetileg a szigetet felosztó 1809-es Fredrikshamn-szerződés egy egyenes határt jelölt ki a két ország között, de a finnek kicsit figyelmetlenek voltak, és nem használtak térképet, amikor 1885-ben építettek egy világítótornyot.
Csak a torony befejezése után vették észre, hogy azt véletlenül a sziget svéd oldalán építették fel.
Miután nem lett volna túl költséghatékony lebontani a tornyot, majd felépíteni néhány tíz méterrel odébb, így inkább a határt módosították, még a torony megépülésének évében. Ezért aztán a sziget térképe most így fest:
A furcsa megoldást azért született, mert sem az országok területét, sem a partvonalait nem lehetett megváltoztatni, többek között az országok halászati jogai miatt. Napjainkban is ez a világítótorony Finnország legnyugatibb pontja, noha nem sokan fordulnak meg arrafelé: 1979-ben automatizálták a tornyot, így ma már személyzet nélkül működik. Szinte teljesen eseménytelen Märket élete, bár 25 évente a két ország szakértőiből álló csoport újra felméri a határt. A következő ilyen „csúcstalálkozó” 2031-ben esedékes.
(Roadster)
(Borítókép: Világítótorony. Illusztráció: Nick Brundle Photography/Getty)