Egy nemrégiben készült tanulmány azt vizsgálta, hogy mi történik a klinikailag halott betegek agyi aktivitásával, és Dr. Stuart Hameroff, aneszteziológus, az Arizonai Egyetem professzora elmondta a kérdéssel kapcsolatos meglátásait. Angyalok helyett inkább démonokkal találkozott.
6 percig volt halott egy férfi, az állítja, rettenetes dolgokat tapasztalt odaát
A tanulmányhoz hét olyan rendkívül beteg ember agyára helyeztek el kis érzékelőket, akiknek már csak percek voltak hátra az életükből. A bonyolult eszközök minden egyes beteg vérnyomását és szívverését rögzítették, mielőtt az végül nullára esett volna, és az illető elhunyt. Kanadai kutatók EEG-t végeztek egy 87 éves férfin, amikor hirtelen szívrohamban meghalt.
Elkészült az első agyi felvétel a halál pillanatában: ezek lehetnek az utolsó gondolataink
Az eredmények részeként pedig az elektroenkefalogram (EEG) egy furcsa energiahullámot mutatott ki, amely a halál után következett be. „Látták, hogy minden eltűnik, és akkor volt ez az aktivitás, amikor nem volt vérnyomás, nem volt szívverés. Tehát ez lehet a halálközeli élmény, vagy lehet, hogy a lélek hagyja el a testet” – mondta el Hameroff a Project Unitynek.
A professzor szerint ez egy meglehetősen jól reprodukálható esemény volt, ha nem 100%-os, de a betegek legalább 50 százalékánál megfigyelhető volt. Szerinte a halál pillanatában a sejtek vázát is alkotó mikrotubulusokban található kvantuminformáció az, ami távozik. Számítógépes szimuláción mutatták meg, hogy mi történik az emberi aggyal közvetlenül a halál után.
Megkönnyebbültek az emberek, amikor megtudták, mi történik az agyunkkal a halál után
„Ez a kvantuminformáció nem semmisül meg, nem lehet megsemmisíteni, egyszerűen csak szétoszlik és szétterjed a világegyetemben. Ha a beteget újraélesztik, ez a kvantuminformáció visszakerülhet a mikrotubulusokba, és a beteg azt mondja: Halálközeli élményem volt. Ha nem élesztik újra, és a beteg meghal, lehetséges, hogy ez a kvantuminformáció a testen kívül is létezhet, talán a végtelenségig, lélekként.”
A mi intenzív terápiás gyakorlatunkban jelentős időt töltünk gyászoló családokkal. Ezekben az interakciókban azt tapasztaltuk, hogy a családok számára megnyugtató az a gondolat, hogy a halál időpontjában „valami” történik” – tették hozzá az úttörő tanulmány szerzői.
(Unilad)
(Borítókép: a lélek kiszáll a testből. Illusztráció: Getty Images)