Egy gyermekkori betegség miatt felgyülemlő folyadék évtizedek alatt elsorvasztotta agyállományát, ám ennek ellenére teljesen normális életet élt.

Bár az mítosz, hogy mindössze az agyunk 10 százalékát használjuk, az tény, hogy a kutatók és az orvosok előtt is rengeteg még a rejtély ennek a szervnek a működésével kapcsolatban. Különösen, amikor olyan esettel szembesülnek, amely szinte elképzelhetetlen.

Egy 44 éves francia férfi  azután fordult orvoshoz, hogy nagyjából két hétig enyhe fájdalmat és gyengeséget észlelt a lábában, és meg akart győződni arról, hogy nem valami túl komoly dologról van szó. Ám a diagnózis mindenkit megdöbbentett.

Miután az izom, ízületi és gerinc eredetű okokat kizárták, készítettek az illető fejéről egy MR felvételt. Az eredménytől pedig mindenki megdöbbent: a férfi agyának nagy részének helyén... nos, nem volt ott semmi. Ehelyett a férfi koponyája lényegében tele volt folyadékkal, és csak egy vékony réteg agyszövet maradt. Az állapot neve vízfejűség, ám az ilyen rendellenességet általában  gyerekkorban diganosztizálják.

Kiderült, a férfi – akinek személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra – már csecsemőként ezzel a rendellenességgel született, és 12 éves koráig egy beépített stent gondoskodott a folyadék elvezetéséről. Ám ezt akkor valamiért kivették, és 14 év alatt a folyadék elsorvasztotta az agyszövet nagy részét. ITT megnézheti az MR felvételeket.

A The Lancet nevű tudományos folyóiratban publikált eset kapcsán Axel Cleeremans kognitív pszichológus elmondta: „A férfi normális életet élt. Családja van. Dolgozik. A panasza idején megvizsgálták az IQ-ját. Ez 84-es értéket mutatott, ami valamivel a normál tartomány alatt van... Tehát ez az ember nem okos."

A „nem okos" nem feltétlenül az a mellékhatás, amire egy agy hiánya kapcsán gondolnánk, és az eset elég sok kérdést felvet arról, amit a tudatosságról gondolunk. A múltban a kutatók felvetették, hogy a tudatosság különböző specifikus agyi régiókhoz köthető, ám ezek szerint nem valószínű, hogy egy adott régió önmagában felelős lenne a tudatosságért. Egyes kutatók azt állítják, hogy a felnőttek agya sokkal alkalmazkodóbb, mint azt korábban gondoltuk, és sérülés esetén az agy különböző részei képesek új szerepeket átvenni.

(Unilad)

(Borítókép: MRI eredmény egy orvos kezében. Illusztráció: Getty Images)