Máig nem sikerült kézre keríteni Julian Chisholm skót származású drogcsempészt, aki közel 50 milliárd forint értékű kokainnal próbálta meg elárasztani az Egyesült Királyság második legnagyobb országrészét. A férfiról és tevékenységéről nemrég egy új, háromrészes dokumentum-sorozat készült, amelyben többek között a Chisholm utáni hajszát is bemutatják.

A brit rendfenntartó szervek egyik csúnya bukása a Julian Chisholm skót drogcsempész ellen folytatot hajsza, amely harminc év elteltével sem vezetett eredményre. A Blairgowrie-ból származó, az 1980-as években az északi-tengeri olajiparban mélytengeri búvárként tevékenykedő férfi a fúrótornyokon töltött életét idővel a nemzetközi kábítószer-csempészet nagy tétekkel teli világára cserélte, meggyőzve a hírhedt kolumbiai Cali-kartellt, hogy meg tudja kerülni a hagyományos európai kereskedelmi útvonalakat, és közvetlenül Skóciába tud nagy tisztaságú kokaint csempészni. 

A szert a távoli Skót-felföldön keresztül tervezte az országba juttatni, ugyanis úgy vélte, a terület olyan hatalmas és ritkán lakott, hogy a hatóságok nehezen tudnának minden lehetséges belépési pontot ellenőrizni. Hogy bizonyítsa a kartellnek a rátermettségét, először nagy mennyiségű kannabiszt csempészett a Gruinard-szigetre, amely a második világháborús kísérletekből származó lépfene miatt egészen 1990-ig fertőzött volt.

Miután Chisholm akciója sikeres volt, a kartell Trinidad partjainál kokainbálákat dobott az Atlanti-óceánba, ahonnan Chisholm búvárokból, halászokból és csempészekből álló csapata egy rozsdás teherhajón gyűjtötte össze az árut 1990 decemberében. Végül egy brutális vihar közepén érték el Skócia zord északnyugati partjait.

„Már-már a gyilkosság határát súroló vakmerőség volt a 10-es erősségű viharban sodródni hagyni őket” – mondta a BBC Alb új, az ügyet feldolgozó háromrészes dokumentum-sorozatában Eugene Costello, a Chisholm művelete után nyomozó újságíró, rámutatva, hogy a hatóságok akkor már figyelték a férfi minden lépését.

A kokaincsomagok jó része a viharban odalett, a maradékot Chisholm csapata sziklák alá rejtette, mielőtt értesítették volna érkezésükről a főnöküket. Ezután a dundee-i elosztócsapat furgont bérelt, hogy délre szállítsa a kábítószert. A fedősztorijuk az volt, hogy radioaktív anyagot szállítanak a Dounreay atomerőműből. amit hamis papírokkal támasztottak alá. Sejtésük sem volt, hogy a hatóságok már készenlétben voltak.

„Mindig is azt hittük, hogy kannabisz behozataláról van szó, majd amikor kinyitották a furgont, ott voltak ezek a fekete zacskók.

Összesen fél tonna kokain volt benne

– emlékezett vissza kamerák előtt Graham Dick vámnyomozó. Iain F Macleod író hozzátette:

fél tonna arany akkoriban 7-8 millió fontot (3,4-3,8 milliárd forintot), míg fél tonna kokain 100 millió fontot, mai árfolyamon 48,5 millárd forintot ért. Ennél fogva abban az időben ez volt Nagy-Britannia addigi legnagyobb kokainfogása.

Habár ebből a szempontól a hatóságok remek munkát végeztek, Chisholmot mégis hagyták kicsúszni a kezeik közül. A bandáját ugyan gyorsan sikerült letartóztatni és bebörtönözni, de Chisholmnak volt még egy utolsó trükk a tarsolyában, így sikerült elmenekülnie. Nem sokkal később Spanyolországban letartóztatták és egy szigorúan őrzött börtönben tartották fogva a kiadatásáig, ám amikor egy másik létesítménybe akarták átszállítani, egy másik rabbal együtt kiszabadult a bilincsből, és kirohant a sivatagba. Chisholm azóta is az Egyesült Királyság egyik legkeresettebb embere, az utána folyó hajsza pedig a brit hatóságok egyik legcsúnyább bukása. Graeme Pearson volt bűnügyi nyomozó ugyanakkor kiemelte, hogy a hatóságok máig nem adták fel.

„Nem tartozik a bűnüldöző szervek DNS-ébe, hogy bármit is elengedjenek, így ha a legkisebb információ is érkezik, amelyből kiderül, hogy életben van, biztosak lehetünk benne, hogy rajta lesznek a dolgon, és le fogják tartóztatni” – vélekedett az egykori nyomozó.

Hew Morrison törvényszéki művész egy öregített képet is készített arról, hogy a férfi hogyan nézhet ki ma .

„Tavaly volt egy olasz maffiózó, aki ugyanannyi ideig szökésben volt, mint Chisholm, és őt is elfogták. Reméljük, ez a kép elvezethet Chisholm elfogásához is” – fogalmazott Morrison.

A Chisholmról, valamint a Klondyke-műveletre keresztelt nyomozásról készült Kokain és a Klondykerek című dokumentum-sorozat elsősorban skót kelta nyelven, angol felirattal érhető el a BBC iPlayer felületén.

(LADBible)

(Borítókép: Csomag kokain. Illusztráció: Getty Images)