Rengeteg háztartásban takarítanak ecettel, hiszen amellett, hogy fertőtlenít és hatékonyan oldja a vízkövet, környezetbarát megoldás is. Mégis, ha úgy döntünk, a vécét is ecettel tisztítjuk, drága mulatságnak nézhetünk elébe.

Különösen károsíthat egyes alkatrészeket, ezért nem érdemes a vécék tisztítására ecetet alkalmazni – figyelmeztetnek szakértők. Habár az ecet a legtöbb felületen biztonsággal bevethető természetes tisztítószerként, bizonyos anyagok, például a gumi tömítések és tömlők kifejezetten érzékenyek lehetnek a savas hatásokra. Mivel a toalettekben is találhatók gumi alkatrészek, ezért érdemes más módszert választani, de ugyanez a helyzet a mosógépekkel is.

Ha ugyanis az ecetsav idővel kimarja az arra érzékeny alkatrészeket, sok pénzünk bánhatja a javítást, vagy extrémebb esetben a vécé, mosógép cseréjét.

Még nagyobb hibát követ el az, aki más, szintetikus tisztítószerekkel, például klór tartalmú fehérítőkkel kombinálja az ecetet. A két anyagot vegyítve mérgező klórgáz keletkezhet, amely belélegezve súlyos egészségkárosodást okozhat.

Fontos megjegyezni, hogyha mindennek ellenére mégis úgy döntünk, ecettel takarítjuk a vécét, csak egy-két csészényit öntsünk bele, és legfeljebb egy órát hagyjuk állni. Ezután alaposan súroljuk át és öblítsük le a toalettet. Ha a lerakódások nem tűnnek el maradéktalanul, inkább használjunk kifejezetten vízkőoldásra kapható készítményeket.

(Femcafé)

(Borítókép: Ecet vécébe öntése. Illusztráció: Getty Images)