Évtizedeken át ajtótámaszként használt egy 3 és félkilós követ egy idős asszony. Kiderült, hogy a kő milliókat ér.

Mintegy 400 millió forintot érő „követ” használt évtizedeken át ajtótámaszként egy délkelet-romániai idős asszony. A nő nem volt tudatában annak, hogy valójában mekkora értéknek van a birtokában. Mint az korábban elmondta, a tárgyat egy patak medrében találta. 

A kőről az asszony '91-es halála után az örököse gyanította, hogy különleges lehet, ezért megpróbálta eladni azt a román államnak. Miután megvizsgálták a krakkói Történeti Múzeum szakértői, megállapították, hogy

a tárgy valójában a világ egyik legnagyobb egybefüggő borostyánköve, pontosabban egy 38-70 millió éves fagyanta, amely idővel megkövesedett és meleg árnyalatú drágakővé vált.

Mint arra a szakemberek felhívták a figyelmet, Romániában, különösen Colți falujában, a Buzău folyó partján található homokkőben lelhetők fel borostyándarabok, amelyeket az 1920-as évek óta bányásznak. Az itt található rumanit nevű borostyán mély, vöröses árnyalatai miatt híres és értékes.

Daniel Costache, a Buzău Megyei Múzeum igazgatója szerint a felfedezés tudományos és múzeumi szempontból is nagy jelentőséggel bír. A borostyánkövet nemzeti kincsnek nyilvánították, és 2022 óta a Buzău Megyei Múzeumban tekinthető meg.

(nlc)

(Borítókép: Nyitott ajtó. Illusztráció: Getty Images)