Véletlenül bukkantak rá a kutatásaik során egy ritka cápafajtára mélytengeri kutatók a csendes-óceáni Phoenix-szigetek közelében. A nem mindennapi példány a mai cápák legrégebbi ismert csoportjához tartozik, pontosabban egy hatkopoltyús szürkecápa, amely igazi ritkaságnak számít.
„A minap megkérdeztünk mindenkit, hogy mit szeretnének a legjobban látni, és szinte kórusban hangzott el egyszerre a cápa szó.Tessék, srácok!” – mondta a kutatócsoport egy tagja.
A tudósemberek körében a felfedezés azért számít nagy dolognak, mert az állatnak a szokásos öt helyett hat kopoltyúja van, a plusz kopoltyú pedig a National Geographic megfogalmazása szerint egy, „az ősi körülményekből származó maradvány”.
Ez az ősi faj a legtöbb dinoszaurusz előtt élt, és a mélytengeri ökoszisztéma egyik domináns ragadozója
– mutatott rá az egyik kutató, hozzátéve, hogy a hatkopoltyús cápák a világ óceánjainak mélyebb részein, nagyjából 100 méterrel a tengerszint alatt szeretnek élni, így általában nehéz lencsevégre kapni azokat. Akinek szerencséje van, annak többnyire egy fiatalabb példányt sikerül megörökítenie, azok ugyanis közelebb merészkednek a partokhoz. A Florida Múzeum szerint ugyanakkor a hatkopoltyús szürkecápák nem jelentenek veszélyt az emberekre nézve, hacsak nem provokálják azokat.
(LADBible)
(Borítókép: Mélytengeri merülés. Illusztráció: Getty Images)