Géntechnológia és klónozás segítségével egy közel 10 ezer évvel ezelőtt kihalt állatfajt, az óriásfarkast sikerült feltámasztania az amerikai Colossal Biosciences biotechnológiai vállalatnak. A tudományos áttörés rengeteg kérdést vet fel.

Sikerrel visszahozták az életbe a 9500 évvel ezelőtt, az utolsó jégkorszak végén kihalt óriásfarkast amerikai tudósok. A Colossal Biosciences szakemberei múzeumokból szereztek be DNS-mintákat, egyebek mellett egy 72 ezer éves koponyát és egy 13 ezer éves fogat. Az átlagosan másfél méter hosszú, akár 50-110 kilogrammos ragadozó legelső maradványait egyébként még a 19. század közepén találták meg Indiana állam területén. 

A minták vizsgálatával a tudósok a faj legjellemzőbb jegyeit próbálták megállapítani, és azt keresték, mit kell megváltoztatniuk a szürke farkas génállományában ahhoz, hogy óriásfarkast hozzanak létre. Az ugyanis még 2021-ben kiderült, hogy az óriásfarkas semmiféle rokonságban nem áll a mai szürkefarkassal.

A kutatók meglepetésére mindössze 14 gén 20 módosítására volt szükség, majd az embriókat két kutya hordta ki „béranyaként”.

Az egyik szuka két kanfarkasnak, Romulusnak és Remusnak adott életet, amelyek jelenleg hat hónaposak. A másik kutyától egy Kaleesi névre hallgató szuka született, ez utóbbi két hónapos. Őt a Trónok harca című sorozat egyik karaktere után nevezték el, hiszen George R. R. Martin szériát megalapozó A tűz és jég dala című regényében is szerepelt óriásfarkas, amelyet förtelmes kutya és rémfarkas néven is említ a szerző. A kanfarkasok ugyanakkor Róma mondabeli alapítóiról kapták a nevüket. Azok mostanra közel 40 kilogrammot nyomnak, a méreteiket tekintve 20-25 százalékkal nagyobbak, mint a szürke farkas hasonló korú egyedei. A fejük szélesebb, a fogaik szintén nagyobbak, az állkapcsuk erősebb. Jelenleg egy elkerített természetvédelmi területen élnek, meg nem nevezett helyszínen, étrendjük jobbára marha-, ló- és szarvashúsból áll.

Nem ez az első faj, amelynek a feltámasztásán dolgozik a tengerentúli vállalat. A gyapjas mamutot is klónozni szeretnék, ám abban a projektben nemrég gyapjas egerek születtek. Ezenkívül a dodót és az erszényesfarkast is vissza akarják hozni. Érvelésük szerint ezeknek az eredményeknek a velünk élő fajok megóvásában is kulcsszerepe lehet, de kritikusaik szerint ingoványos területre téved a tudomány.

(Borítókép: Óriásfarkas. Illusztráció: Getty Images)