A viccesnek tűnőtől a teljesen szürreálisnak ható jelenségekig számtalan dolog van, amely fóbiát válthat ki az emberekből. Mutatjuk, melyek a legfurcsábbak.

Legyen az egy pók, egy bohóc, vagy akár az anyósunk, a különböző dolgoktól, állatoktól, személyektől való aránytalan, túlzott félelmet fóbiának nevezzük, amely sokkal gyakoribb, mint gondolnánk. A fóbiák érdekessége, hogy nem köthetők valódi veszélyhelyzetekhez, az agyunk mégis úgy reagál, mintha adott szituációkban rendszerint – kis túlzással – az életünkért kellene küzdenünk.

Az ilyen specifikus fóbiákat kiválthatják állatok, mint például a pókok, amely fóbia az emberek 9 százalékát is érintheti. Ezen kívül gyakori még a magasságtól, víztől, viharoktól való irracionális félelem, valamint tartás a vértől, sérülésektől, tűtől, vezetéstől, repüléstől, vagy a liftben való tartózkodástól. Előfordulhat az is, hogy valaki egy kialakult fóbia miatt a legvégső esetben sem mer orvoshoz menni, de olyan további dolgoktól is extrém módon tartózkodóvá válhat valaki, mint a bohócok, kulcslyukak, zsebek, kisbabák, a térd, a túl alacsony vagy épp magas emberek, a köldök, vagy akár az anyós. Utóbbit panterafóbiának nevezik. Az euphobiások jó hírek hallatán esnek pánikba, mert attól félnek, hogy azt majd egy rossz hír követi. Akik pedig koumpunofóbiában szenvednek, félelmet éreznek a nyomógombok láttán, így sosem érintik meg például a tömegközlekedési eszközökön lévő leszállásjelzőt.

Extrém esetekben a fóbia által kiváltott túlzott félelem fizikai tüneteket, sőt erős pánikrohamot is okozhat, akkor is, ha az illető csak rágondol arra a dologra, amelytől retteg. Ezek a fóbiák legtöbbször valamilyen traumatikus esemény átélése miatt alakulnak ki, amely tapasztalatok összekapcsolódnak a környezettel, önerősítő félelemhez vezetve.

Sandra Capaldi, a Pennsylvaniai Egyetem pszichológusa szerint például annál, aki vezetés közben egyszer pánikrohamot kap, fóbia alakulhat ki a vezetéstől, mert attól fog tartani, hogy újabb rohamot kap majd és összetöri az autót és önmagát. A fóbia gyökere ugyanakkor lehet egy olyan gyerekként elszenvedett trauma is, amelyre az illető már nem is emlékszik, így annak feltárása és az azzal való megküzdés kulcsfontosságú lehet egy fóbia leküzdésében.

Így enyhíthetők a félelmek

A fóbiák, ha teljesen nem is mindig küzdhetők le, nagymértékben enyhíthetők. Kiváló módszer például különböző relaxációs technikák alkalmazása, de segíthet hipnózis vagy kognitív viselkedésterápia is. Hosszan tartó megoldást elsősorban a pszichoterápia jelenthet, ennek célja a probléma okainak feltárása, és az azokkal való, már említett megküzdés.

Az egyik leghatékonyabb módszer, ha az érintett fokozatosan, kontrollált módon és környezetben néz szembe a félelmével. Aki például retteg a kígyóktól, először kap egy papírt, amelyen egy kacskaringós vonalat lát. Második körben megnézhet egy rajzfilmet, amelyben kígyó is szerepel, majd egy kígyófotót, végül pedig az igazi állatot. Amint a páciens a szorongást anélkül tapasztalja meg, hogy a fóbia kiváltója ténylegesen veszélyt jelentene rá, a szorongás fokozatosan csökkenni fog. 

(HáziPatika)

(Borítókép: Bohócnak öltözött anyós. Illusztráció: Getty Images)