Tavakban, folyókban és a talajvízben is kimutatható a glifozát jelenléte Magyarországon, egy eddig nem publikált vízügyi jelentés szerint. A glifozát a legnagyobb mennyiségben használt mezőgazdasági vegyszer világszerte és hazánkban is. A vízi élővilágra bizonyítottan mérgező, emberek esetében a rákkeltő, mutagén, utódokat károsító és hormonháztartást romboló hatások nem egyértelműen igazoltak – számolt be az Átlátszó.
Glifozát a magyar vizekben
A gyomirtóként használt glifozát a csapadék és öntözés révén könnyen bejut a talajba, onnan pedig a felszíni és felszín alatti vizekbe – végül az élelmiszerbe és az ivóvízbe is. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság – Átlátszó által nyilvánosságra hozott – 2019-es vizsgálata szerint a talajvízminták 14 százaléka tartalmazta a szert vagy bomlástermékét, 2,5 százalékuk pedig túllépte a megengedett határértéket.
Szennyezést az ország minden részén kimutattak, különösen intenzív mezőgazdasági területeken – de még a Balaton-felvidék forrásvizeiben is.
A probléma nem csak minket érint, a francia lakosság 99,8 százalékának vizeletmintájában már kimutatták a glifozátot, és hasonló eredményre jutottak más országokban végzett kutatások is.
(Borítókép: A Duna Visegrádnál. Illusztráció: Walter Bibikow/Getty)