Húsvét vasárnap, a feltámadás napján még integetve köszöntötte a híveit a Vatikán erkélyéről Ferenc pápa, ma pedig a halálát jelentette be a katolikus egyház. A pápa hosszas betegeskedés után, reggel 7 óra 35 perckor távozott az élők sorából.
Ferenc római püspök hazatért az atya otthonába
– adta közzé Kevin Ferrell bíboros, hozzátéve, hogy a volt pápa az egész életét „az Úr és Egyháza szolgálatának szentelte”. „Megtanított minket arra, hogy az evangélium értékeit hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel éljük meg, különösen a legszegényebbek és a legkirekesztettebbek iránt. Mérhetetlen hálával az Úr Jézus igaz tanítványaként mutatott példájáért Ferenc pápa lelkét az Egyetlen és Tribunális Isten végtelen, irgalmas szeretetének ajánljuk” – áll a közleményben.
Ferenc pápa a Vatikánban töltött ideje alatt többször is egészségügyi problémákkal küzdött; 2021-ben vastagbélműtétre volt szüksége, 2023 márciusában pedig tüdőgyulladást kapott. Idén februárban is súlyos, kétoldali tüdőgyulladással került a római Gemelli kórházba, majd akut légzési elégtelenséggel küzdött, ezért lélegeztetőgépre is szüksége volt. Hörghurutot és veseproblémákat is diagnosztizáltak nála, valamint egyszer vérátömlesztésen is át kellett esnie. A megpróbáltatások ellenére amikor csak tehette, imádkozott, a hívek pedig a Szent Péter-bazilikában, ezen kívül szerte Olaszországban, valamint a világ számos városában minden este virrasztásokat tartottak, a jóakarók pedig gyertyákat gyújtottak a kórház előtt. Ferenc pápa akkor egy, a Vatikánon keresztül kiadott nyilatkozatában mondott köszönetet.
„Érzem mindannyiuk szeretetét és közelségét, és ebben a különleges időszakban úgy érzem, mintha Isten egész népe hordozna és támogatna. Köszönöm mindannyiótoknak” – fogalmazott.

Habár az egyházfő egészségügyi problémái az orvosok szerint nagyon összetettek voltak, és továbbra is kritikus állapotban volt, ő március 23-án elhagyta a kórházat, hogy visszatérjen a Vatikánba, ahol annak idején, 76 évesen, eredeti nevén Jorge Mario Bergoglióként választották meg XVI. Benedek pápa utódjává. A Buenos Aires-i születésű Bergoglio ugyan rövid ciklust jósolt magának, de nem lett igaza; 2013-ban foglalta el a helyét, miután a szegények iránti alázatos szolgálatban élő Assisi Szent Ferenc, valamint a jezsuita rendet alapító Xavéri Szent Ferenc tiszteletére felvette a Ferenc nevet. Ő is elkötelezett volt a nélkülözők, a „peremre szorultak” védelmében, valamint maga is szerény életmódot folytatott. A Vatikánban töltött, összesen 12 éve alatt a társadalmi igazságosságért, a befogadásért, és a környezetvédelemért küzdött, állást foglalt például a homoszexualitás dekriminalizálása mellett, és felhívta a figyelmet az éghajlatváltozásra.
Hogy ki lesz Róma következő püspöke, egyelőre nem tudni, a szavazási folyamat valószínűleg 15-20 napig fog tartani, az úgynevezett pápai konklávé keretében. A bíborosi kollégium összeül, hogy megválassza az egyház következő fejét, és naponta négyszer szavaznak, amíg egy jelölt meg nem kapja a szavazatok több mint kétharmadát.
A valószínűsíthető jelöltek között van Pietro Parolin bíboros, Luis Antonio Tagle bíboros, Matteo Zuppi bíboros, Raymond Leo Burke bíboros, illetve a magyar származású Erdő Péter bíboros is.
(Borítókép: Ferenc pápa. Fotó: Getty Images)