Tutanhamon az egyik legismertebb egyiptomi fáraó, főleg fiatal kora, és korai halála, illetve amiatt, hogy övé az egyetlen teljes épségben megmaradt fáraósír. Az egykori uralkodó mindössze 9 évesen került trónra és nagyjából 18 éves koráig uralkodott, amikor kutatások szerint egy lábtöréstől az életét vesztette. Sírja a Királyok völgyében kapott helyet, és mint minden más néhai fáraó esetében, az ókori szövegek Tutanhamon szarkofágja kapcsán is írnak arról, hogy azok, akik megzavarják a mumifikált maradványokat, „olyan betegségben halnak meg, amelyet egyetlen orvos sem tud diagnosztizálni”.
Amikor 1922-ben 20 régész felnyitotta Tutanhamon sírját, nem sokkal később mind meghaltak. A tudósok állítólag nem találtak magyarázatot a sírt felfedezők halálára, így az emberek az átoknak tulajdonították a történteket. Egy új, modern tanulmányban ugyanakkor úgy tűnik, megtalálhatták a választ a több mint 100 éves rejtélyre.
A szakemberek úgy vélik, a halálesetek oka az uránt tartalmazó természetes elemekből és mérgező hulladékból származó sugármérgezés volt.
Az ennek való kitettség rákos megbetegedésekhez vezetett, ebben halt meg Howard Carter régész, aki annak idején elsőként lépett be a sírba. Carter 11 évvel később hunyt el, miután Hodgkin-limfómával, vagyis a gyorsan növekvő agresszív vérrák egyik fajtájával küzdött, amely köztudottan összefüggésbe hozható a sugárfertőzéssel.
Howard Carter oldalán lépett be a sírboltba Lord Carnarvon is, aki öt évvel később vérmérgezésben halt meg. Rajtuk kívül még 18-an tartózkodtak a helyszínen, ők mind az ötvenes éveikben vesztették életüket többek között fulladás, agyvérzés, cukorbetegség, szívelégtelenség, tüdőgyulladás, mérgezés, malária és röntgensugárzás miatt.

„Mind a korabeli, mind az ókori Egyiptom lakosságára jellemzőek a vérképzőszervi rákok, a csont/vér/limfák szokatlanul magas előfordulása, amelynek elsődleges ismert oka a sugárterhelés” – írta a tanulmányban Ross Fellowes, hozzátéve ugyanakkor, hogy sugárzás nem korlátozódik a sírokra. Mint arra felhívta a figyelmet, Egyiptomban mindenhol találtak magas sugárzási szintet.
„A Geiger-számlálóval sugárzást észleltek a piramisokkal szomszédos két gízai helyszínen is” – mutatott rá Fellowes, aki szerint az ókori egyiptomiak tisztában voltak a mérgekkel, az átok természetét pedig néhány sírra kifejezetten rá is írták, jelezve, hogy aki felnyitja a szarkofágokat, az olyan betegségben hal meg, amelyet az orvosok nem tudnak diagnosztizálni.
A megbetegedéseken kívül ugyanakkor más különös események is történtek a sír felnyitásakor. A National Geographic szerint Kairóban áramszünet és homokvihar volt, Lord Carnarvon kutyája pedig állítólag vonyított, mielőtt hirtelen holtan esett össze.
(LADBible)
(Borítókép: Egy fáraó szarkofágja. Illusztráció: Getty Images)