A KRESZ-szabályai minden közlekedőre vonatkoznak – akár autóval, biciklivel, robogóval vagy gyalogosan veszünk részt a forgalomban – ezért nagyon fontos odafigyelni, hogy betartsuk őket. Gyakran figyelmetlenségből vagy sietségből történnek a kihágások, de felmentést ez sem ad a sofőrnek, ugyanis csak az előírások betartásával tudunk igazán biztonságosan közlekedni. Fontos tehát, hogy bizonyos KRESZ-szabályokat minden körülmény között betartsanak a gépjárművezetők – írja a Femina.
Ezek a leggyakoribb kihágások
A Főváros Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság honlapját böngészve kiderül, hogy a magyar autósok körében melyek a leggyakoribb szabálysértések. A három legtöbbet elkövetett hiba a következő:
- a Behajtani tilos tábla figyelmen kívül hagyása,
- a megállás tiltásának mellőzése,
- a várakozás szabályaira vonatkozó korlátozások figyelmen kívül hagyása.

6 büntetőpont jár értük
A közlekedési szabályok szigorúan tiltják a megállást, megfordulást vagy hátramenetet autópálya úttestjén, leállósávján, valamint autóúton vagy vasúti átjáróban. Az ilyen szabályszegésekért a rendőrség 6 büntetőpontot szabhat ki. Ugyanez a büntetés jár akkor is, ha valaki kerékpársávon, éles kanyarban, vagy olyan helyen áll meg, ahol ezzel akadályozza a közlekedési lámpa vagy jelzőtábla észlelését. Különösen veszélyes – és természetesen tilos – vasúti átjáróban vagy közvetlenül előtte megállni. Ha a rendőr ilyet észlel, automatikusan kiszabja a 6 büntetőpontot.
Az elsőbbségadás szabályai is sokszor háttérbe szorulnak a rohanó, feszült forgalomban – különösen a belvárosban, ahol a dudák és a dugók uralják az utakat. Mégis, ha egy sofőr nem ad elsőbbséget a gyalogosoknak, könnyen 6 büntetőponttal gazdagodhat.
Bár a büntetőpontok komoly következményekkel járhatnak, nem jelentenek örökös terhet: idővel elévülnek, így van esély a „tiszta lapra”.
(Borítókép: Autót vezető sofőr. Illusztráció: Getty Images)