Mosás után a legtöbben nyitva hagyják a mosógép ajtaját, egyrészről azért, hogy megelőzzék a bepenészedését, másrészről pedig, hogy ne büdösödjön be a dob. Szakemberek szerint ugyanakkor nem is követhetnének el nagyobb hibát.

Hatalmas hibát követ el szakértők szerint az, aki mosás után nyitva hagyja a mosógép ajtaját. Habár az emberek többsége így próbálja megelőzni a dob bebüdösödését és a penészedést, erre van egy sokkal hatékonyabb módszer anélkül, hogy nyitva kellene hagyni az ajtót.

Korábban már írtunk arról, hogy a mosógép belsejének a szárazon tartása és a penészedés megelőzése érdekében a legjobb, ha kinyitjuk és egy ideig nyitva hagyjuk a mosószeres fiókot. Ha ezt megtesszük, a gép ajtaját nyugodtan becsukhatjuk, miután egy száraz ronggyal áttöröltük a dobot.

Ha mégis úgy döntünk, hogy a mosógép ajtaját is kitárjuk, azzal hosszú távon komoly terhelés alá helyezzük az ajtót tartó zsanérokat, amelyek idővel meglazulhatnak. Amennyiben ez bekövetkezik, az ajtó néhány milliméterrel elmozdulhat, ami akadályozhatja annak nyitását és zárását. Ezen kívül problémák jelentkezhetnek a tömítésnél vagy a zár működésénél a mosási ciklus ideje alatt.

A nyitott ajtó a gép belső mechanikáját is megváltoztathatja, kiváltképp az új, szenzorokkal ellátott modellek esetében. Ezek a gépek rendkívül érzékenyek a külső hatásokra, és ha hibásan érzékelnek, az a mosás mellett a szárítást is befolyásolhatja, ami az energiafogyasztásra is kihat.

A legtöbb szakértő azon az állásponton van, hogy a mosószeres fiók már említett nyitva hagyásán túl érdemes bizonyos időközönként átfuttatni a gépen egy ecetes öblítést, ezen kívül mosógép-tablettát használni a fertőtlenítéshez, valamint rendszeresen tisztítani és fertőtleníteni a gumi szigetelést.

(Femcafé)

(Borítókép: Mosógép nyitva hagyott ajtóval. Illusztráció: Getty Images)