Hunyadi János alakját legendák, krónikák és históriák sora örökítette meg, a kortársak valóságos hősként tekintettek rá a törökök elleni harcai miatt. Mindezek ellenére hiteles portré nem maradt róla az utókor számára. Egyetlen korabeli, közvetett ábrázolása szarkofágjának fedlapján látható, ám ennek arcrésze sajnálatos módon sérült.
Halálát követően azonban több festmény is készült róla.
Ezek nagy része valószínűsíthetően jelentősen idealizált ábrázolások voltak, és tisztelegtek személye történelmi tettei előtt, vagyis nem pontos arcképek. Így megjelenése – akárcsak a modern sorozatban látott megjelenítése – inkább a képzelet műve, semmint történelmileg megalapozott rekonstrukció. Olvassa el ma is reggeli hírösszefoglalónkat!
Ki kellett vágni Törőcsik Franciska durva, erotikus jelenetét a Hunyadiból
A TikTok-ra nemrég felkerült egy videó, amelyen a hadvezért a portréi alapján a mesterséges intelligencia kelti életre. Ezeken az alkotásokon valamelyest hasonló képet kapunk Hunyadiról, mint amit a sorozatban is láthatunk – legalábbis a hosszú haj és a szakáll egyértelműen jelen van, azonban különbségek is akadnak jócskán. Az alkotók nem titkolják: a cél a világsiker, és már Cannes-ban is óriási az érdeklődés a sorozat iránt.
Már Cannes-ban is érdeklődnek Hunyadi iránt! Így készült Magyarország legdrágább sorozata
Hunyadi János
Hunyadi kései életéről viszonylag sokat tudni, halála napját és körülményeit pontosan ismerjük, mint ahogy azt is, hogy a gyulafehérvári Szent Mihály Székesegyházban temették el. Sírját azonban az 1600-as évek elején feldúlták hajdú fosztogatók, csontjai és ereklyéi így örökre elveszhettek. A származását, valamint pontos születési helyét és idejét továbbra is homály fedi, több nemzet is „magáénak akarja”, Heltai Gáspár krónikája pedig Zsigmond király törvénytelen gyermekének tartja.
(Borítókép: Hunyadi János szobra a Halászbástyán. Illusztráció: Gennadiy Kravchenko/Getty)