A világ egyik legismertebb üdítőitala, a Coca-Cola nem csupán egy frissítő ital, hanem kulturális és gazdasági jelenség is. Az ital történetét legendák és titkok szövik át – ezek közül az egyik legismertebb, hogy a Coca-Cola egykor kokaint tartalmazott. De mi igaz ebből?

Kokain a receptben?

A 19. század végén, az 1886-ban megalkotott eredeti Coca-Cola recept valóban tartalmazott kokalevél-kivonatot. Ez a kivonat természetes módon minimális mennyiségű kokaint is tartalmazott – ez abban az időben nem számított rendkívülinek, mivel a kokain sok országban legális volt, és különféle gyógykészítményekben is alkalmazták. 

A változás 1929-ben következett be, amikor a vegyipar fejlődése lehetővé tette, hogy a kokalevél-kivonatból teljes mértékben eltávolítsák a kokaint. Ettől kezdve a Coca-Cola már csak ízvilágában őrizte meg a kokalevél emlékét, hatóanyagaiban már nem. Az amerikai kormány szigorúbb szabályozásai is közrejátszottak abban, hogy az ital összetevőit módosítani kellett.

Kokalevél: kulturális élénkítőszer, nem feltétlenül drog

Fontos különbséget tenni a kokalevél és a tisztított kokain között. A kokalevél a dél-amerikai kultúrákban – például Peruban, Bolíviában – évszázadok óta jelen van, és legálisan fogyasztják. A hegyi lakosság körében a levelek rágása természetes módon enyhíti a magaslati betegségek tüneteit, növeli az állóképességet és csökkenti az éhségérzetet. A levél tehát nem a modern drogipar terméke, hanem egy ősi gyógynövény, amelyet a Coca-Cola is csak a kezdetekkor használt fel.

A titkos recept mítosza – valóság és marketing

A Coca-Cola egyik legismertebb legendája a titkos recept, az úgynevezett „Merchandise 7X”, amelynek pontos összetétele a mai napig ismeretlen a nyilvánosság számára. A történet szerint ezt a receptet egy atlantai széfben őrzik, és csak néhány, magasrangú vezető ismeri. A titkosság mára már nem csupán a szellemi tulajdon védelmét szolgálja, hanem a márka marketingstratégiájának is része: a rejtély fenntartása növeli az ital presztízsét és vonzerejét.

Gyógyszerből világmárka – egy morfinfüggő feltaláló öröksége

A Coca-Cola feltalálója, John Stith Pemberton georgiai gyógyszerész volt, aki az amerikai polgárháború után súlyos morfinfüggőséggel küzdött. Saját gyógyulása érdekében olyan készítményt akart kifejleszteni, amely enyhíti fájdalmait, ugyanakkor élénkítő hatású. Így született meg a Coca-Cola elődje, amelyet eredetileg alkoholt is tartalmazott, de a szesztilalom idején alkoholmentessé alakították – és így indult világhódító útjára.

(Borítókép: Kóla egy pohárban. Illusztráció: Felicia Cinca / 500px/Getty)