Hajigazítás, egy kis feszítés, netán egy, a tükörképünknek dobott, lopott csók: a liftekben elhelyezett tükrök előtt sok furcsasággal találkozni, szálljunk be akár egy csinos hölgy, egy testépítő férfi, vagy egy nyakkendőjét igazgató irodista mellé. Ezeknek a tükröknek azonban elsődlegesen nem az a funkciójuk, hogy önmagunkat csodáljuk bennük, hanem kifejezetten praktikus okból helyezik el azokat.
Az első, egyik legegyértelműbb oka annak, hogy a felvonókba tükröt tesznek, hogy az tágítsa a teret. Ez főként azok miatt az emberek miatt fontos, akik klausztrofóbiában szenvednek, és emiatt nem mernek belépni szűk, különösen zárt helyiségekbe.
„A klausztrofóbia a liftben sok ember számára nagyon gyakori probléma. A kis hely, a levegő hiánya, és a szerkezet szabad szemmel nem látható működése mind olyan tényezők, amelyek hozzájárulnak a szorongáshoz, izzadó tenyereket és emelkedett szívverést okozva. Ellenben ha van egy tükör a liftben, az segít csökkenteni ezt a szorongást. Nagyobb térérzetet kölcsönöz a felvonónak, így kevésbé érezzük a helyiséget szűknek és kicsinek, emellett segít elkerülni a csapdába esés érzését” – közölte ki a brit Gartec liftszállító.
A tükrök liftekben való elhelyezésének másik fontos oka, az extra akadálymentesítési igényekkel rendelkezők segítése.
„A kerekesszékes felhasználónak látnia kell a mögötte lévő teret, hogy meg tudjon fordulni a liftkabinban. A lift hátsó részén lévő tükrök megkönnyítik ezt” – magyarázta a Stannah Lifts nevű vállalat egy képviselője, hozzátéve, hogy a tükrök extra biztonságot is nyújtanak, segítségükkel ugyanis könnyebb észrevenni, ha egy velünk utazó vad idegen ki akarna zsebelni minket.
A harmadik, egyben utolsó ok a figyelemelterelés. „A tükrök hasznos figyelemelterelésként is szolgálnak a liftben töltött idő eltöltéséhez, így az utazás rövidebbnek tűnik, és minimálisra csökkenthető az unalom és a klausztrofóbia érzése” – tette hozzá a Simplex Elevators.
(LADBible)
(Borítókép: Férfi egy liftben. Illusztráció: Getty Images)