Ezért nem lát WC-kefét az amerikai otthonokban – és soha nem is fog
Akár egy amerikai család házában, akár egy menő New York-i hotelben jár, egy dolgot biztosan nem fog találni a mellékhelyiségben: vécékefét. Nem eldugták, nem spórolnak rajta, és nem is igénytelenek – egész egyszerűen nincs rá szükségük. Ez pedig nem az embereken, hanem a vécén múlik.

Amerikában ugyanis teljesen más típusú vécét használnak, mint amit Európában megszoktunk. A kulcsszó: szifon típusú WC. Ezek a vécék úgy vannak kialakítva, hogy minden egyes öblítésnél viszonylag sok víz, nagyjából fél vödörnyi áramlik le – ráadásul úgy, hogy az ülőke alatti részben mindig marad egy nagy adag víz. Ez a víztömeg megelőzi, hogy a szennyeződés a porcelán falára tapadjon.

Így nincs szükség arra, hogy valaki kefével dörzsölgesse az oldalát – a víz azonnal elvégzi a munkát, amit nálunk a WC-kefe.
Miért nem használunk mi is ilyet?
Jogosan merül fel a kérdés: ha ez ilyen praktikus, miért nem alkalmazzák az európai fürdőszobákban is? A válasz a csatornarendszer elrendezésében keresendő. Az amerikai házakban a csatornavezetékek általában a födém alatt futnak, így a WC-k padlóról nyíló, függőleges kivezetéssel készülnek. Ez a függőleges csatlakozás lehetővé teszi, hogy az egész rendszer szifonként működjön – a tartalom gyorsan és hatékonyan távozik.

Európában viszont sok épületben a csatorna a födém felett van, ezért az oldalsó kivezetés az elterjedt. Ez viszont nem kedvez a szifonos kialakításnak, így marad a klasszikus, alacsony vízszintű európai WC – és vele együtt a napi rutin részévé vált vécékefe.
(Borítókép: A letolt nadrágú férfi a vécén ül. Illusztráció: Getty Images)