2025-ben ünnepeljük Jókai Mór születésének 200. évfordulóját. Ennek apropóján az írófejedelem szülővárosában elkészítették a leghosszabb magyar képregényt.

Kora délután, még tűző napsütésben láttak neki a munkának Komáromban, a Jókai ligetben. A résztvevő civil szervezetek 25 jelenetet festettek ki, amelyek Jókai Mór, Az arany ember című regényének legfontosabb jeleneteit mutatták be.

A szervező Komáromi Városmarketing Kft. Dél-Komárom és Észak-Komárom civil szervezeteit, kulturális egyesületeit, nyugdíjas csoportjait, intézményeit, cégeit invitálták meg a rekordkísérletre.

A festésben részt vett dr. Molnár Attila Dél-, illetve Keszegh Béla Észak-Komárom polgármestere is.

Nem sokkal 17 óra után Radics Gábor, a Komáromi Városmarketing Kft. ügyvezetője arról tájékoztatta a résztvevőket, hogy a Magyar Rekord Egyesület hitelesítette az eredményt, így  39,65 méteres kültéri képregény a hazai rekord.

Jókai Mór és Komárom

Jókai Mór szorosan kötődött Komáromhoz, hiszen a mostani Észak-Komáromban született 1825. február 18-án, és gyermekkorát is ebben a városban töltötte. Nemcsak szülőhelye volt, hanem az az érzelmi és szellemi alap is, amely számos művének inspirációját adta. Komáromi családból származott: apja, Jókai József ügyvédként dolgozott a városban, anyja, Pulay Mária révén szintén tekintélyes helyi családból származott.

Gyermekkori élményei és a komáromi táj meghatározó nyomot hagytak írói világképén.

Különösen erősen kötődik ide Az arany ember című regénye, amelynek kulcshelyszíne, a Senki szigete, a Komárom koppánymonostori városrészén található Szent Pál-sziget, amelyet az utóbbi években több szervezett kirándulás keretében meg lehetett tekinteni.

A regény természetleírásaiban és hangulatában egyértelműen visszaköszön a Duna-menti táj és Jókai személyes emlékei. Jókai egész életében nosztalgiával gondolt vissza szülővárosára. Észak- és Dél-Komárom is őrzi az író emlékét, közterek, intézmények, kulturális rendezvények őrzik Jókai nevét.

Nem ez az első rekordjuk

Komáromban tavaly is döntöttek rekordot, 1010 méteres palacsintakígyót készítettek 6200 Jókai-palacsintából, amelyet a Komáromi Városmarketing Kft. Sághy Szilárd gasztrikibiccel fejlesztett ki, átdolgozva palacsintává a Jókai-bableves összetevőit. A palacsintalánc a komáromi Szabadság téren készült, szintén civil szervezetek összefogásával.

A rekord nem sokáig élt, mert a korábbi rekorder nyúliak pár hónappal később visszavették rekorder címüket, 1120 méteres palacsintakígyót készítve, igaz, ők hagyományos palacsintákkal dolgoztak.

(Borítókép: Körtvélyfáy Dina/Velvet)