Az Elysee-palota gourmandja, Jacques Chirac a kalinyingrádi francia-orosz-német találkozón fogalmazta meg csípős kritikáját, ami felháborodást váltott ki Nagy-Britanniában és Finnországban.
"Nem bízhatunk olyanokban, akiknek a konyhája ennyire rossz" - idézte a francia Le Figaro napilap a francia elnök mondatát, amit a német és orosz vezetők kacagása próbált leplezni. "A britek az európai mezőgazdaságnak csak a kergemarhakórt adták" - folytatta a franca államfő, hozzátéve: "Finnország után Nagy-Britannia a legrosszabb ételeket felvonultató ország."
No comment
A brit miniszterelnök, Tony Blair nem kommentálta a francia vezető megjegyzéseit, mondván, hogy ő a G8 csúcstalálkozó feladataira összpontosít. A brit ellenzék vezetője, Michael Howard azonban nem hagyta szó nélkül a dolgot, azt mondta: boldogan bebizonyítaná a francia elnöknek, hogy mennyire nincs igaza a brit konyhát illetően.
"Választókerületem van a legközelebb Franciaországhoz. Szeretném, ha eljönne Folkestone-ba és Hythe-ba, ahol elvinném néhány vendéglőbe, amelyek méltó ellenfelei a franciaországi éttermeknek" - nyilatkozta a politikus a BBC-nek.
A francia elnök egy finn képviselő vacsorameghívását is "elnyerte" megjegyzésével. A finn Alexander Stubb nyílt levélben félig finn, félig brit (a képviselő felesége brit) családi vacsorára hívta meg. A francia elnöknek azt tanácsolta, hogy mint a világ egyik legtekintélyesebb bortermelő országának vezetője, hozza ő a bort a vacsorához.
Folytassa, Chirac úr...
A konyháról szóló megjegyzések nem ritkák a magas diplomáciában, a múlt hónapban Silvio Berlusconi a finn konyhát becsmérelte, miközben az EU új ételhatóságáról tárgyaltak.
Időközben a francia farmerek eredeti ötlettel igyekeznek meggyőzni a briteket az EU mezőgazdaságot támogató politikájának érdemeiről: az országba látogató brit autósokat zöldségekkel kínálták meg.