Mindenki lehet depressziós mindenkor, de az ősz beálltával könnyebben kialakulhat a betegség. A lényeg, hogy időben vegyük észre a tüneteket, és ne restelljünk orvoshoz fordulni problémáinkkal.

A depresszió világjelenség, habár országonként más-más arányban jelenik meg. Magyarországon csaknem egymillióra tehető e betegek száma, s az őszi, valamint a téli, fényszegény időszak csak gyarapítja soraikat. Közülük sokan - kivált a férfiak - nem fordulnak orvoshoz, igyekeznek eltitkolni panaszaikat.

A depresszió az ember testi-lelki bajainak régóta ismert jelensége. Gyűjtőfogalom: köznapi értelemben búskomorságot, tartós rosszkedvet, levertséget jelent, ám klinikai felfogásban különböző fokú és intenzitású betegséget jelölnek e szóval.

Számos megjelenési formája van, s változatait nem könnyű felismerni, a háziorvosok sem mindig képesek erre. Pedig a depresszió nemcsak a betegnek, hanem a társadalomnak is súlyos gondja.

Sokba kerül

A szakemberek is meglepődtek, amikor az ENSZ egészségügyi világszervezete, a WHO világstatisztikájában először tette közzé, hogy a tíz legfőbb rokkantsági ok közül öt mentális betegségre vezethető vissza. Ugyanez a statisztika világított rá, hogy minden tizedik, tartósan munkaképtelen ember diagnózisa: depresszió, s hogy a kezeletlen betegség 10-22-szer többe kerül a társadalomnak, mint a gyógyítása, beleértve a gyógyszeres és az egyéb módon folytatott terápiát.

A depressziót a pszichoterápiás eljárások mellett számos gyógyszerrel, úgynevezett antidepresszánsokkal kezelik, - ezek az agyi ingerületátvivő anyagok, a szerotonin, dopamin és noradrenalin koncentrációját változtatják meg.

A megelőzésnek és a gyógyítás jobb hatékonyságának előfeltétele, hogy a beteg és környezete figyeljenek fel bizonyos jelekre, amelyek a depresszióra utalhatnak. Ilyen a tartósan nyomott kedélyállapot, az alvászavar, vagy hogy az illető nem képes semminek sem örülni.

Megesik, hogy a depressziós 12-14 órás alvás után fáradtabban ébred, mint amikor lefeküdt aludni. Jellegzetes az is, hogy reggel rosszabbul érzi magát, nehezen tudja felvenni a napi ritmust.

Sokszor testi tünetek is kísérik, ilyen a kínzó fejfájás, a reumás fájdalmak, főleg a nyaki és ágyéki gerinc területén. Egyik jellemző tünet a szexuális érdeklődés csökkenése, de külön figyelmet érdemel egyes depressziósoknál az erős alkoholigény.

Családi örökség

A depresszió kialakulásában örökletes tényezők és környezeti hatások egyaránt közrejátszhatnak. A genetikai hajlam 75 százalékban fennáll akkor, ha mindkét szülő depressziós volt.

Amennyiben csak az egyik szenvedett e betegségben, akkor 25 százalékos az esély a depresszióra. A krízishelyzetek, a munkanélküliség, a magány, súlyos nehézségek, gondok, tragédiák, adott esetben a családtag halála hozzájárulhat a depresszió kialakulásához.

A betegség minden korosztályban előfordulhat, a gyermekeknél is. Ezért a szülők figyeljenek fel arra, ha a gyermek hirtelen befelé fordulóvá válik, oktalanul és tartósan szomorú, levert és ez hetekig tart. Ekkor szükség van orvosi segítségre. Aki e betegség tüneteit észleli, ne megváltoztathatatlan istencsapásként fogja fel, hiszen meggyógyulhat.

Szezonális szomorúság

Az egyik, úgynevezett epizodikus változatként az őszi-téli depressziót tartják számon. Az őszi-téli depressziót sokszor falánkságig felfokozott étvágy jellemzi, gyakori a szorongás, velejárója a túlzott ingerlékenység, s a feledékenység. Ezt a fény hiányával, a borús, esős, havas időjárással hozzák kapcsolatba, ezért a kezelési módok között szerepel a fénykúra, amikor 2000 lux fényerejű, teljes spektrumú fényt alkalmaznak a tünetek enyhítésére.