A sífutás biztonságos
A tapasztalatok szerint a sífutás a legbiztonságosabb téli sportok közé tartozik Ausztriában, mert viszonylag csak kevesen sérültek meg keskeny síléccel a lábukon az osztrák síterepeken. A lejtőkről kórházba szállítottak között 61 százalék volt azoknak az aránya, akik carver-típusú síléccel jártak szerencsétlenül, 17 százalék hagyományos sífelszereléssel, 22 százalék pedig hódeszkával járt pórul.
A síbalesetek összesítése azt mutatja, hogy a kórházi ápolással végződő síbalesetek többsége a kora délutáni órákban történik az osztrák sípályákon, a legsúlyosabb sérüléseket pedig a tizenévesek és a 60. életévüket már betöltöttek szenvedik.
Ajánlott a bukó
Ausztriában még csak ajánlják - Olaszországban viszont már kötelezővé tették -, hogy a gyerekek fejvédőt használjanak a sípályákon, mert körükben a leggyakoribb a súlyos fejsérülések kockázata. Ausztriában jelenleg a 4. és a 10. életév közöttiek mintegy 40 százaléka visel fejvédőt a sípályákon, a felnőttek körében ez az arány csak 7 százalékos. Tavaly egyébként a 15. életévnél fiatalabbak közül 6600 gyerek került kórházba Ausztriában síelés vagy hódeszkázás közbeni baleset miatt, s közülük 1100-at fejsérüléssel ápoltak. Az osztrák tömegtájékoztatás hírt adott arról is, hogy a tavalyi szezonban 90 ezer síbaleset történt Ausztria sípályáin. A Market közvélemény-kutató intézet szerint az osztrák síelők többsége aggodalommal hódol a téli sportoknak: a megkérdezettek kétharmada tart attól, hogy maga vagy családjának valamelyik tagja balesetet szenvedhet síelés vagy hódeszkázás közben.