Miért esik jól az evés? A titok nem a gyomorban rejlik, hanem az agyban - vélekednek amerikai kutatók. Patkánykísérletekkel kimutatták, hogy a ghrelin étvégyhormon az agy örömreceptorai hat. A felfedezéssel jobb fogyasztószereket lehet majd kifejleszteni.
"Az egereknél és a patkányoknál a ghrelin ugyanazokat a neuronokat aktiválja, mint a finom ennivaló, a szexuális élmény vagy az izgatószerek; vagyis azokat a neuronokat, amelyek az öröm- és jutalomérzetet váltják ki" - fogalmaztak a kutatók a Journal of Clinical Investigation című szakfolyóirat pénteki számában.
"Ezek a neuronok dopamint termelnek, és az agy egy bizonyos területén találhatók" - írta a dr. Horváth Tamás vezetésével a Yale egyetemen dolgozó kutatócsoport. Amikor a ghrelint erre a bizonyos területre juttatták a patkányok agyában, a jószágok olyan mohón ettek, mint amikor előzőleg 24 órán át nem kaptak enni.
Több hormonról is ismert, hogy szerepet játszik az evés és az éhség szabályozásában, s többször kimutatták már, hogy patkányoknál és egereknél ezek befolyásolják a hízást.
Az ember testsúlyának hormonális befolyásolása jóval nehezebbnek bizonyult, de Dr. Horváth szerint az újabb ismeretekkel lehetségessé válhat egy olyan gyógyszer kidolgozása, amely a ghrelin-receptorok megfelelő stimulálásával megakadályozza az étvágy kialakulását.