2000-ben jött létre az első, macskák klónozására szakosodott biotechnológiai cég, de mivel nem tolongtak a megrendelők, csődbement. Pedig most már 50 ezer helyett 32 ezerért is megcsinálták volna a genetikailag azonos másolatot Cirmiről.

Bezár a világ első macskaklónozásra szakosodott biotechnológiai cége, a Genetic Savings & Clone, mert nem volt kellő piaci igény a klónozott macskákra. Annak ellenére sem, hogy a kezdeti, 50 ezer dolláros (kb. 10 millió 600 ezer forint) ár helyett ma már mindössze 32 ezerért is elő lehet állíttatni az elhunyt Cirmi genetikai másolatát.

Mirelit

A cég ügyvezetőjét nem lehet elérni, a központi számon már csak üzenetrögzítő válaszol, amelyen közlik, már nem vesznek fel megrendeléseket. A csalódott érdeklődőket egy ViaGen nevű texasi céghez irányítják, ahol lefagyasztathatják elhunyt kedvencük génmintáját. A ViaGen szóvivője a sajtó érdeklődésére megerősítette, hogy a Genetic Savings & Clone valóban bezárt, és a már nem teljesíthető megrendelések díjait is visszafizették.

Kutyát nem tudtak

A céget John Sperling milliárdos - aki egyébként a Phoenix-i Egyetem alapítója is - hozta létre 2000-ben, eredetileg abban a reményben, hogy újra előállítsák nekik rég elhunyt kedvenc vadászkutyáját, Missyt. Az a projekt egyébként sose valósult meg, a kutatások során kiderült, hogy a kutya klónozása jóval bonyolultabb a macskáénál. Fennállásuk során összesen öt megrendelést teljesítettek, az első, Little Nicky nevű cica egy texasi nő 17 éves korában elhunyt Nicky nevű macskájának másolata volt.

Klón helyett fogadjon örökbe egy újat

A cég egyébként éles bírálatokat kapott tevékenységéért az állatvédőktől. Az állati jogi aktivisták szerint ilyen szolgáltatás nyújtása álságos, amikor évente több ezer kóbor macskát altatnak el, mert nem találnak nekik gazdát. "Nem csoda, hogy klónozott állatokra nem igazán van igény, és örülünk, hogy ennek a klón-kisállatboltnak az üzleti terve melléfogásnak bizonyult" - nyilatkozta részükről Wayne Pacelle szóvivő. "Ez nem csak egy balul sikerült üzleti terv volt, de az állatok félreértelmezett használata is. Az állatvédők azt is kifogásolják, hogy szerintük a klónozás egyelőre túlságosan primitív technikai szinten áll, és minden sikerült klón több tucat hibás egyed halála árán jöhet létre.