Egy olasz bevándorló felismerni vélte azt a titokzatos elmebeteg férfit, akit Nagy-Britanniában "Zongorista" néven híresült el. A férfira Kent megyében talált rá a rendőrség amint az esőben bolyongott, és nem tudta magát igazolni, ugyanis nem hajlandó beszélni. Virtuóz zongoratudása viszont felkeltette a sajtó figyelmét, és a média segítségével most világszerte keresik azokat, akik azonosítani tudják a húsz-harminc év körüli zenei zsenit. Egy lengyel bevándorló szerint egy francia származású utcazenész ismerősét ismerte fel benne.

Csak a zene

#alt#
A Zongorista

A némán bolyongó férfit áprilisban találták meg, és azóta még egy szót sem volt hajlandó szólni gondozóihoz. Egy érdekességre felfigyeltek, mikor megtalálták: a férfi összes ruhadarabjából ki voltak tépkedve a címkék. A rendkívül szorongóan viselkedő beteg állandóan zongorákat rajzolt, amikor papírt adtak a kezébe. Ezért próbaképp odavitték a kórház kápolnájában lévő hangszerhez, ahol az ismeretlen csavargó legnagyobb meglepetésükre kétórás, magas színvonalú zongorakoncertet adott elő, és a zongora mögött szorongása is elmúlt. Steven Spencer, a kórház káplánja elmondta a BBC-nek, hogy a férfi többek között Csajkovszki Hattyúk tava balettjét és az Across the universe című Lennon-McCartney szerzeményt is eljátszotta. Azóta már kottafüzetbe írt zenét is, amiről a hozzáértők azt állítják, hogy eredeti szerzemény.

A lengyel bajtárs felismerte

A férfi fényképét kedden szétküldték az interneten, és szerdára többen is jelentkeztek, akik azonosítani vélték a zongoristát. Az eddigi legmegbízhatóbbnak tűnő információt kilétéről egy Rómában illegális bevándorlóként élő lengyel, Dariusz D. adta. A harminchárom éves Dariusz úgy tudja, a zongoristát Steven Mansonnak hívják, francia származású, és egykor együtt dolgoztak utcazenészként Nizzában. A lengyel férfi egy olasz újság, a la Repubblica internetes kiadásában talált rá régi barátja képére, és nagy bátorságról tett tanúbizonyságot, amikor jelentkezni mert ezzel a rendőrségen. Dariusz egy éve él illegálisan Rómában, de a hatóságok mostani bejelentését viszonozva valószínűleg adnak neki három hónapra szóló tartózkodási engedélyt.

Bizonyítani kellene, hogy tényleg ő az

Michael Camp, a szociális munkás, aki gondját viseli az azóta legendává vált zongoristának, elképzelhetőnek tartja, hogy valóban Steven Mansonról van szó, de még utána járnak az információnak. A BBC híradása szerint egyedül akkor tudják majd megerősíteni a személyazonosságot, ha valakinek van egy fényképe róla vagy bármilyen tárgyi bizonyítéka.

Camp elmondta, hogy a legtöbb ember, aki hívja őket, csak feltételezésekkel rendelkezik a zongorista kilétét illetően. A gondozása alatt álló férfi állapota áprilisi megtalálása óta változatlan. Feltételezik, hogy valamilyen sokk hatására alakult ki nála, hogy nem hajlandó beszélni.

Nem tudják mi lelte

A páciensről még gondozói sem tudják, hogy pontosan mi okozhatja nála a jelenlegi állapotot, egy kenti elmegyógyintézetben még vizsgálják, de diagnózist nem állítottak még fel. Az ápolók tisztában vannak azzal, hogy egy nagyon törékeny személyiséggel van dolguk, és attól tartanak, nagy veszélyeknek tennék ki a zongoristát, ha kiengednék intézményükből.

Dr. Kovács Ágnes, pszichiáter szerint az eset sokkal mélyebb vizsgálatot igényelne ahhoz, hogy egyértelműen meg tudja állapítani, milyen betegségről van szó. A pszichiáter szerint a hallottak alapján az, hogy a férfi nem szólal meg, lehet egy hisztériás állapot, de autizmus jele is, ami pedig skizofréniás témakör.

Mint a filmekben

A talált zongorista esete emlékeztet William Wharton Madárka című regényének főszereplőjére, egy háborúban sokkot kapott, némaságba és katatoniába burkolózó katonára, akiről Alan Parker készített sokkolóan szomorú filmet. Egy másik film főhőse még inkább hasonló sorsú emberről szól: az 1996-ban készült Ragyogj! (Shine) című film egy idegösszeroppanásban szenvedő híres zongorista, David Helfgott történetét dolgozza fel.